| OgigauIonica a întrebat:

Ma numesc Ionica am 17 ani si as vrea sa adresez o intrebare de viitor.
M-ai am 1 an si termin liceul, si daca iau BACUL, as vrea sa continui la o facultate.
Problema este ca nu stiu la ce facultate sa merg. Ceea ce mi-ar placea mie, si la ceea ce m-am gandit ar fi Facultatea de Stinte Economice Babes Bolyay din Cluj (in domeniul informaticii ). Numai ca problema este ca mie nu imi prea place si nici nu ma prea descurc cu informatica din liceu ( adica c++ ), nu imi place si nici nu mi se potriveste. Intrebarea este : Daca as merge la facultatea de stiinte economice din cluj ce fel de informatica as face acolo? Fac si C++? Deoarece eu nu mi-as dori. Imi place informatica si imi doresc sa lucrez in acest domeniu, dar sa nu fie legat de C++. Cel mai bun raspuns primeste FUNDA!

P.S : Daca cumva stiti ce fel de informatica se face acolo sa imi spuneti va rog big grin.

3 răspunsuri:
| AllinaDaniella a răspuns:

"M-ai" ai putin si termini liceu?!
Serios? Tu vrei sa ajungi la cea mai buna facultate din Cluj-Napoca dar nu stii cand se foloseste o amarata de cratima?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt atat de mult neconcordante in ce scrii tu acolo.

Sa iti explic un pic cum sta treaba.

Deci, afirmi ca iti place informatica dar nu iti place C++. c++ este un limbaj de programare, iar programarea este 90% din ceea ce inseamna informatica, asa ca nu vad cum poti afirma ca iti place informatica dar sa nu fie legat de programare. A instala windows uri si a juca CS nu se numeste informatica.

In general la profilele de informatica economica se fac cursuri legate de baze de date, dar din cate stiu eu si din ce am citit prin programa se face si programare (si cum programarea se invata cel mai bine in C/C++, probabil nu ai sa scapi de ce iti este tie frica)

| anonimg a răspuns:

Nu stiu ce fel de informatica se face la acea facultate. Dar poti opta pentru "meseria" de inginer electronist.