| xalex96x a întrebat:

Am intrat la o facultate la Informatica economica si am aflat ca pe diploma mea v-a scrie Licentiat in Stiinte Economice insa eu doresc sa urmez o carieara in domeniul informaticii. Imi puteti spune si mie ce pot deveni daca termin si primesc aceasta diploma de Licentiat in Stiinte Economice? Si daca termin, am vreo sansa sa fac ceva in domeniul IT cu aceasta diploma?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cat lucrezi pe cont propriu. Informatica economica are o mica tangenta cu IT dar e mai mult o "strutocamila" Nici IT nici economie.

| ElenaSt2011 a răspuns:

Daca vei termina facultatea de stiinte economice, vei deveni economist si vei putea tine contabilitatea la firme, si poti lucra chiar de acasa.

Daca vei frecventa facultatea de IT, vei putea lucra ca operator computer, informatician, administrator de retele.

Dar, munca de economist cu cea de IT nu au nici o legatura.