| ღElyaღLoveKpop a întrebat:

Bună, ma numesc Mary și am 23 de ani.
Vreau sa ma reîntorc în învățământ după ce am terminat școala profesionala cu 10 clase.
Unde pot sa găsesc licee cu FR/ seral care pot cu adevărat sa ajute adulții studenți fără ca sa le pese doar de moneda acestora?
Sunt interesata in Cluj Napoca și alte zone cum ar fi Maramureș.
Țin cont ca am părăsit școala acum mulți ani si a-și dori profesori serioși care mă poată îndruma spre calea corectă.
Sunt interesata de psihologie sau sociologie si filozofie.
M-am mutat în Italia acum mulți ani așa că nu înțeleg bine sistemul de învățământ Român cum funcționează.

Rog seriozitate.
Mulțumesc.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Studentii sunt doar la facultati. La licee sunt elevi. In Cluj le gasesti aici: https://bit.ly/3IO4Zxm
in Maramures le gasesti aici: https://bit.ly/3tH4sZA
Pe domeniul in care te interesezi este Gh. Baritiu din Cluj. In Maramures nu gasesti dar poti face orice sectie umanistica (stiinte sociale) de la liceele care au asa ceva si, oricum, trebuie sa urmezi o facultate cu specialitatea respectiva.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Te poti inscrie la unul dintre liceele industriale, care au cursuri la seral.
Specializările mentionate de tine (psihologie, sociologie si filosofie) le poti urma in cadrul universitatii, NUMAI Adupa ce termini cursurile la seral si promovezi examenul de bacalaureat.