| 1122inna1 a întrebat:

Cum e cu scoala dupa 18 ani? Am auzit ca se face pe seral sau fara frecventa, si pe seral ca este cum era scoala profesionala inainte, se fac 13 clase. Si stiam ca scoala se incepe pe 16 sau am inteles gresit? Nu am putut veni in tara mai devreme, si am auzit ca la unele licee numai pot sa ma inscriu ca e tarziu, este adevarat? Nu ma pot inscrie pana in ultima zi de vacanta? Si daca mai ma pot inscrie stie cineva vreun liceu unde are clasa a11a? Stiu ca trebuie sa caut eu si sa intreb unde vreau sa ma inscriu dar sunt cam pe dinafara cu asta si din acest motiv intreb aici.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intereseaza-te la Inspectoratul Scolar Judetean din judetul tau care licee au forma serala, fara frecventa sau cu frecventa redusa si te inscrii la cel mai convenabil.

| Mihail2020 a răspuns:

Salut!
Exista putine scoli care au si seral.
Nu orice scoala are si seral asa ca trebuie sa cauti.
Inscrierile pot sa faca vara pana in 1 Noiembrie cel mult.
Da la seral se face 12-13 Clase la seral numai seralul face 13 Clase.
Scoala la seral incepe pe 16-30 ca-m asa, in functie de scoala ca nu iti aduce catalogul in prima zi de scoala si de asta la seral mai intarzie cu o saptamana sau mai mult.
Te duci la scoala te inscrii maxim 48 ore esti inscris sau mai devreme.
Iar daca catalogul sa zicem ca inca nu sa facum este bine ca asta se face imediat inscrierea.

PS:La seral se inscriu si foarte putin sunt respinsi din cauza numarului mare atat in rest sunt Admisi cu toti.