| Georgyana98 a întrebat:

Buna ...ma puteti ajuta va rog
ma puteti ajuta sa fac o caracterizare a lui Alexandru Lapusneanul
Am gasit pe net dar sunt prea lungi ...ma puteti ajuta sa fie de vreo 20 de randuri pls
dau funda +voturi:X:X

Răspuns Câştigător
| BiiiABebellA a răspuns:

Nuvela "Alexandru Lapusneanu”, capodopera a lui C. Negruzzi, cuprinde un numar relativ mare de personaje, unele din acestea fiind prezentate in toata complexitatea caracterului lor.
Cel asupra caruia se opreste cu deosebire realizandu-i un portret magistral, este domnitorul Moldovei, Alexandru Lapusneanu, surprins in ultimii cinci ani din a II-a sa domnie.Perosnaj principal, in jurul caruia graviteaza intreaga actinue a nuvelei, Alexandru Lapusneanu este un personaj real, cu atestare istorica, intruchipand in opera pe tiranul crud, sangeros, razbunator si viclean.Trebuie remarcat insa faptul ca atitundinea sa, insusirile sale, comportamentul sau au la baza motivatii de ordin istoric si pshihologic, iar defectele mentionate ce-l definesc nu exclud unele calitati, ceea ce fac din el un personaj complex.
Din punct de vedere istoric scopul politicii sale era sporirea autoritatii domnitorului prin limitarea puterii marii boierimi, iar pshihologic el isi pierduse increderea in boierii de care fusese tradat in prima domnie.
Deaceea privit in toata complexitatea sa, el nu este o bruta insetata de sange, ci un monarh absolut care nu tolereaza aparitia boierilor.

2 răspunsuri:
| EdiT a răspuns:

Iarasi pui intrebari pentru temele la romana? Daca ar vedea Ionut rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Eu zic că te-ar ajuta dacă ai citi şi asta, dă click pe http://zinnaida.ro/2011/05/14/alexandru-lapusneanul/