| anonim_4396 a întrebat:

maine am un interviu pentru cine stie ce este un cosultant financiar si cu ce sa ocupa. primeste funda!

Răspuns Câştigător
| budaioanamaria a răspuns:

Pe scurt, un consultant financiar oferă consiliere în problemele financiare, iar ceea ce v-ar putea trece prin gând este că aveţi nevoie de experienţă de lucru în acest domeniu. Ȋntr-adevăr, aceasta este un atu în orice domeniu, însă multe companii recrutează persoane fără nici un fel de experienţă anterioară, ocupându-se de formarea lor în cadrul firmei în concordanţă cu strategia acesteia. Astfel că oricine consideră că are abilităţile şi personalitatea necesară poate alege această carieră, cu condiţia de a o percepe nu doar ca pe un trend. Iar când afirmăm oricine, ne referim la tinerii absolvenţi, la cei care doresc efectiv o schimbare de carieră, unii experţi ajunşi la maturitate, precum şi la cei cărora din anumite motive, viaţa li se schimbă (se confruntă cu probleme de natură medicală şi nu mai pot avea o carieră cu program fix şi întreg, doresc să lucreze de acasă pentru a se putea îngriji în acelaşi timp de creşterea unui copil sau de întreţinerea unui părinte aflat la bătrâneţe, sunt la pensie şi vor să se menţină activi, sunt pe punctul de a fi concediaţi, etc)... Acest raspuns marita funda...tongue