| Geotr a întrebat:

Maine dau examen la romana si am o nelamurire. Una din trasaturile (caracteristicile)pastelului este cam asa"eul liric este intr'o ipostaza contemplativa transmitand sentimentele de admiratie fata de un peisaj". Problema mea e ca nu stiu cum adica "intr'o ipostaza contemplativa"...crying. Cine stie ma ajuta si pe mine? Va roog mult.

Răspuns Câştigător
| Amy a răspuns:

Buna! Aici se refera la faptul ca eul liric contempla(adica priveste indelung, meditativ cu admiratie, cugeta) admira un peisaj. Pastelul este o descriere a unui peisaj, de aceea eul liric sau poetul priveste peisajul, il contempla si il descrie, exprimandu-si sentimentele fata de ceea ce vede. Sper ca ai inteles! Bafta maine! happy

6 răspunsuri:
| anyia a răspuns:

Atunci cand eul liric este intr-o ipostaza contemplativa inseamna ca mediteaza asupra unui lucru, in cazul de fata asupra unui peisaj, a unui tablou din natura. Totusi, nu trebuie sa folosesti neaparat structura"ipostaza contemplativa" daca nu intelegi la ce se refera. Rezuma-te in a spune ceva de genul: eul liric apare in ipostaza unei persoane ce mediteaza asupra frumusetii absolute a peisajului. Bafta!

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Adică, eul liric doar admiră cu emoţie peisajul, nu participă la schimbarea care se petrece în pastelul respectiv, nu intervine.
Este doar un privitor de la depăratare sau apropiere care se implică emoţional în tot ceea ce se petrece în natură.
Succes mâine!

| brunetzelu a răspuns:

Salut.Ceea ce vrea sa spuna prin "ipostaza contemplativa" este ca eul liric se afla intr-o stare de atitudine admirativa si visatoare, de aceea el transmite sentimentele de admiratie fata de un peisaj. Sper ca ti.am fost de folos.

| XxBloodShotEyexX a răspuns:

Ipostaza contemplativa este o stare de meditatie

| IWillNotBeFalseInWhoIAmAsLongAsBreathe a răspuns:

Inseamna ca el se afla in situatia de a admira ceea ce observa

| sorinsam1995 a răspuns:

Stare,expresie de visator!