| aleesiaa a întrebat:

Maitreyi mai este pentru bac? Am auzit ca s-a scos din programa de anul trecut.

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Nici anul trecut nu a fost expres in programa. In programa sunt autorii canonici, iar Eliade nu se incadreaza si diferite tipuri de opere, cum e in cazul de fata roman al experientei. Avand in vedere ca si Ultima noapte e roman al experientei si ca e canonic Camil Petrescu, nu cred ca are rost sa inveti Maitreyi

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poti s-o folosesti ca roman al experientei, dar mai bine inveti `Ultima noapte.` ca poti s-o incadrezi la mai multe teme inclusiv asteia.

| AC4S4 a răspuns:

Maitreyi intra la Roman al Experientei.

| AdrianTzar a răspuns:

Este la alegere, dar de obicei se alege Camil Petrescu.