| Kittlinealiss a întrebat:

Mi-a picat la simularea de la istorie sa scriu de ce regimul totalitar și-a continuat existența în a doua jumătate a secolului xx.
Am scris că : in 1946 alegerile au fost falsificate, iar la 30 august 1947, Regele Mihai a fost forțat să abdice și să părăsească țara. Astfel s-a instaurat monarhia constituțională, iar România a devenit republica Constituțională. In 1989 soții Ceaușescu au fost judecați si puterea a fost preluata de un organism condus de Ion Iliescu. In '89 oamenii au avut un regim totalitar deoarece aveau un singur partid politic, nu se respecta separația puterilor în stat și nu se respectau legile și drepturile cetățenești... Ăsta este un răspuns bun? Oare îmi punctează ceva?

1 răspuns:
| minrest a răspuns:

Daca intreba de Romania, ceva-ceva iti va puncta; dar crezi tu ca asta a fost decisiv, ca au falsificat comunistii alegerile? Fara victoria rusilor in razboi, nu numai ca nu le puteau falsifica, dar nici nu participau la alegeri. Asta e dupa tine monarhia constitutionala, cand regele abdica si paraseste tara? Monarhie constitutionala a fost inainte de abdicare, nu dupa.