| Alexia20 a întrebat:

nu stiti cateva teste de personalitate care sa te ajute sa iti gasesti vocatia?(adica ce meserie sa ai)

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vocatia nu depinde de aceste teste ci de ce anume iti place tie sa faci.Nu te lua dupa toate prostiile.

| WhiteLife a răspuns:

Am citit intr-o carte niste intrebari si erau cam asa: ce iti place sa afci cel mai mult si ai facut intotdeauna bine? si care era visul tau de mica?

| Alexia20 explică (pentru WhiteLife):

Pai cand eram mica voiam sa fiu sirena deci nu crd ca se poate laughing)

| WhiteLife a răspuns (pentru Alexia20):

Si poti face din asta cariera? E o slujba?

| Anonimuserr a răspuns:

Nu trebuie să te iei după acele teste de personalitate pentru a-ți găsi vocația.
Vocația ți-o știi chiar tu. Depinde la ce ești tu mai bună și ce vrei să faci cu ardoare. Ce liceu, facultate să urmezi și ce să lucrezi.
Oricum uite aici http://www.16personalities.com/ro

| Eastwood a răspuns:

Nu stiu daca exista, si chiar daca ai exista si iti faci un anume test, iti iasa pana la urma meseria de asistenta medicala sa zicem si nu o sa-ti placa, ce faci?
Gandeste-te bine ce iti place sa faci si mergi pe acea meserie, sau ce ti-ar place!

| justsmk a răspuns (pentru Eastwood):

Ce prostie. Normal ca exista, pentru ca personalitatea ne defineste ce ne place sa facem. Testele de vocatie sunt contra cost, ori la consultanti speciali, vocationali, ori chiar la organizatii precum RIUF, UNIVERSALIO. Asa pe net poate gasesti niste prostioare...

| Bors_Andrei_1985 a răspuns:

Ti ar sta bine vanzand lumanari la biserica, te duci doar duminica la munca si cand mai sunt sarbatori, nu trebuie sa stii sa lucrezi cu case de marcat, sa scoti z-ul seara, mai bine iti pui tu pe o foaie doua coloane intr o coloana treci ce ti place sa faci si in alta coloana ce nu ti place sa faci ce urasti, apoi cauti pe baza acestor principii CLASIFICAREA OCUPATIILOR, apoi vezi profesiile *de ex Medic dupa care vezi ce ramura ti ar place la medic, poate vrei sa fii directoare sau asistenta medicala etc

http://www.rubinian.com/cor_1_grupa_majora.php acest site te poate ajuta sa ti faci o parere despre cate meserii sunt

| Silivastru_Oana-Maria_1993 a răspuns:

Intra pe www.unica.ro
acolo sigur vei gasi ceva