| Ana282003 a întrebat:

Buna!
O colega de-a mea a obținut un loc pentru absolvenții liceelor din mediul rural, la Universitatea din București, ce avantaje exista? Și eu am urmat un liceu în mediul rural, însă nu am aplicat pe un astfel de loc, m-am gândit că vor fi mi mulți doritori și că am șanse să obțin un loc la buget. Am înțeles că aceste categorii au locurile bugetate pentru toată perioada studiilor de licență, fara a participa la reclasificarea buget-taxa, daca obțin mediile la toate disciplinele de studiu mai mari sau egale cu 5, nota de promovare. Așa este? Daca da, atunci cred că poate ar fi fost bine să mă înscriu și eu la concurs pe un astfel de loc, este un avantaj, totuși

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ai terminat la vreunul din cele de aici?

https://admitere.uvt.ro/......-rural.pdf

| Ana282003 explică (pentru sierra1):

Da.

| sierra1 a răspuns (pentru Ana282003):

Aplică, păcat să nu o faci!

| IarsiIar a răspuns:

Nici un avantaj in afara de faptul ca nu a concurat cu toata lumea pentru un loc. Tu "ai inteles", eu nu cred ca locurile sunt bugetate pe toata perioada facultatii.
De ce nu intri pe site-ul universitatii sa te convingi?

| Ana282003 explică (pentru IarsiIar):

Am intrat, dedesubtul acestui tip de locuri era precizat că nu intra în procesul se redistribuire.

| Ana282003 explică (pentru IarsiIar):

Cred că e la fel ca în cazul locurilor destinate absolvenților de liceu de etnie rroma, sau ca în cazul absolvenților de liceu proveniți din orfelinate. O sa mă mai interesez, dar asta am citit pe site, scria sub aceste locuri, cu asterisc, faptul că acei candidați care le obțin nu mai suporta procesul de redistribuire buget- taxa.