| Alexx234qw a întrebat:

Bună.
Peste tot pe internet se spune că dacă ai scris un manuscris pe calculator să îl trimiți la diferite edituri prin emil (aceștia îl vor citi și îți vor da un răspuns).
Întrebarea mea: exită vreo șansă ca editura să îmi fure manuscrisul sau ceva de genul? Adică nu știu, îmi este teamă să trimit așa manuscrisul pe la edituri.
Ce ziceți? Cunoaște cineva?

3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Citeste termenii și condițiile Wattpadd, află în ce mod îți este protejat dreptul la proprietate personală.

| GabiDumitrescu a răspuns:

De ce nu ti-l publici singurel online? Ma poti contacta in privat, putem sa facem asta si frumos, legal, cu contract de colaborare si procent din profit.

| Anonymous4433 a răspuns:

Sincer, nu stiu... Si mie imi place sa scriu, am inceput sa scriu o poveste fictionala de curand...
Nu trebuie sa le trimiti tot manuscrisul, trimite-le cateva capitole-eu asa citisem undeva odata.