| anonim_4396 a întrebat:

Poate sa-mi spuna cineva care ar fi avantajele terminarii liceului in Germania sau Austria? Intrii mai usor la o facultate din tarile respective daca termini acolo?

2 răspunsuri:
| narukgeo a răspuns:

Din cate stiu in Germania si Austria nu ai sanse sa gasesti profesori care sa ceara bani pentru predat (asa cum s-a intamplat la noi) si in cele doua tari profesorii fac meditatii pe gratis (adica daca sunt mai multi copii in clasa care nu se pricep la engleza spre exemplu, iar acei elevi vorbesc cu profesorul se stabileste o zi in care sa se intalneasca cu totii pentru niste meditatii).Iti dai seama ca depinde si de profesor, daca dai pestre vreun intepat nu o sa fie cele mai bune ore.
De intrat la facultate este greu peste tot pentru ca subiectele au acelasi grad de dificultate ca in alte tari.In Germania am auzit ca se cam face discriminare, iar elevii de alte nationalitati trebuie sa traga mai tare...
Sper ca te-am ajutat big grin

| anonim_3361 a răspuns:

Eu as fi vrut sa ma inscriu la o facultate in Germania avand in vedere ca am si rude acolo dar din pacate nu pot. In Germania nu sunt recunoscute scolile/cursurile facute in Romania. Acolo trebuie sa pornesti practic de la 0, de la scoala de lingvistica daca nu cunosti limba, din cate stiu eu. Incearca sa cauti mai multe detalii pe net, eu nu mi-am dat foarte mult interesul pentru ca, dupa o vacanta de 2 luni in Germania, am ajuns la concluzia ca este foarte greu sa inveti limba Germana.