| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa fac o facultate buna, dar nu inteleg procedurile. In primul rand, eu optez pentru strainatate, Anglia, Germania, elvetia, Austria, america. In al doilea rand, ma fascineaza atat arta (teatru, dans) cat si avocatura si politica
1. In Germania si tarile de genul se tin cursurile si in engleza?
2. Cam cat ar costa? Am inteles ca pentru Anglia este usor de primit bursa si imi asigura si un job part-time.
3. Unde credeti ca pot face cariera buna?
4. Care tara si care facultate mi-ati recomanda?

Răspuns Câştigător
| Linguritza a răspuns:

Buna Elektrra. Este o idee excelenta sa poti invata in strainatate. Eu am primit multe oferte de a studia in strainatate in diferite tari. Incepand de la Suedia, Spania, Germania, Marea Britanie, Italia, Olanda, Danemarca, si etc. Cum am facut asta? Simplu! M-am inscris intr-un program care promoveaza ideea de a studia in afara. Ceea ce cer ei, este sa ai media de bac peste 8, si usor usor ei iti vor da diferite oferte din diferite tari. Pentru mine, oferta cea mai buna era din Danemarca, care taxa era destul de mica, si pe aia o plateam in rate, imi asigura un loc de munca pe parcursul studiilor cu un salariu de 800 euro/luna. Toata ideea era ca trebuia sa ramane in tara vreo 10 ani dupa absolvirea facultati. Adica trebuia sa lucrez acolo, nu in alta tara. Oricum am refuzat, caci nu primisem ceea ce doream ca oferta. Am primit din domeniul economic, caci s-a luat in calcul ca eu eram la un liceu cu profil economic. Eu imi doream navigatie, marinarie asa ca am ramas in tara. Tu insa daca iti doresti asta nu ezita si mergi mai departe. Uite programul acela http://edmundo.ro.,... iar adresa la care poti lua anumite informatii este edmundo@educativa.ro

PS: Daca vei primi o oferta buna, gandeste-te bine si la ceea ce iti stipuleaza in contract. Cum a fost la mine de exemplu. Succes!

| PerfectInsanity a răspuns (pentru Linguritza):

Eu m-am gandit la america mult. Acolo ar fi o largire a orizontului considerabila... si din cate am inteles sunt preturi cu mult mai mici decat in Romania.
Si daca aleg spre exemplu in Franta o facultate, voi invata in franceza sau in engleza? Pe langa asta, ai mei ma indruma spre management. Ce crezi? E de viitor?

| Linguritza a răspuns (pentru PerfectInsanity):

La America nu stiu ce sa zic. Nu am informatii care sa te ajute. Si in Franta sa studiezi? Pai cred ca o sa faci in franceza, deoarece francezi au tendinta ca limba lor sa fie si cunoscuta la nivel mondial. De exemplu la mine la marina, pe unele vase va trebuie sa stiu franceza, nu neaparat engleza. Si iti dai seama ca sunt sanse de 75% sa faci in franceza cursurile. Iar in legatura cu managementul chiar nu stiu ce sa iti zic. Nici nu as vrea sa iti schimbi ideea, ci sa faci ceea ce iti place. Uite sfatul meu, cerceteaza mai intai piata muncii si vezi cam ce se cauta. Cel putin in Romania, sunt foarte multi tineri cu studii de managament, dar in strainatate nu prea stiu cum sta treaba cu managementul. Mult succes, si gandeste-te bine ce vrei sa faci. Este viitorul tau!

| PerfectInsanity a răspuns (pentru Linguritza):

Si este adevarat ca in Londra romanii sunt tratati ca niste gunoaie?

| Linguritza a răspuns (pentru PerfectInsanity):

Mai mult de atat, nu te pot ajuta. Decat sa zic ceva ca nu stiu sigur, mai bine nu ma bag. Cert este ca, o fosta colega de liceu are o sora in Marea Britanie si se mai ducea pe la ea, dar nu am auzit sa fi zis ceva de genul.

5 răspunsuri:
| AliceTPU a răspuns:

Nu știu să-ți răspund cu adevărat la întrebare, dar știu că în Anglia, nu e chiar așa ușor de primit bursă, costurile de întrezinere ajung la 600-700 de lire pe lună și nu îți asigură nimeni un job part time, deși ca și studentă acolo primești un fel de ''card'' care certifică faptul că ești student și îți e mai ușor să-ți găsești un job. Multă baftă!