| farcasgiulia a întrebat:

Buna prieteni! Sunt in clasa a VI-a. Am o problema: nu pot sa invat, adica nu pot decat sa tocesc, in special la istorie si la biologie. Voi cum invatati? Ma ajutati va rog si pe mine?

Răspuns Câştigător
| Angelique a răspuns:

Buna eu sunt in clasa a VIII, o sa-ti dau un exemplu cum sa inveti usor:
-Inainte sa te apuci serios de invatat citeste toata materia de curs si toate notitele
- Stabileste la ce materie inveti si cat inveti
- Nu invata fara pauza de 10 minute la un interval de o ora
- Afla ce subiecte au mai mari sanse sa-ti pice si invata mai mult la acestea
- Nu invata cu prieteni sau colegi, decat daca acestia stiu mai multe decat tine. Altfel vei pierde timp cu ei, cand ar putea altii sa piarda timp cu tine, invatandu-te.
- Ia-ti notite pe un caiet si invata-le doar pe acestea. Nu are rost sa inveti toata materia.
-Daca ai exament grila invata detalii (date, cifre, numere)

-La materiile cu probleme [gen probleme de matematica], incerca sa rezolvi problemele din carte, apoi din memorie. Doar in felul asta vei invata sa la faci usor.
- Nu invata in ziua examenului. Relaxeaza-te, si mai bine scrie un tutorial pentru altii despre "cum sa inevti usor"
- Nu te baga in seama cu colegii in ziua examenului, acestia poate ca nu au invatat ca tine si te vor deruta.
- Linisteste-te inainte ca examenul sa inceapa, daca vei fi agitata toate lucrurile pe care le-ai invatat iti vor zbura din minte.

- Dupa examen concentreaza-te pe urmatorul. Uita ce ai invatat si nu cauta sa aflii ce nu ai stiut.
-Ia suplimente cu vitamine sau mananca sanatos. Bea cafea sau mananca doua cubulete de ciocolata, astfel vei retine mai usor.
-Fa-ti cateva fituici daca nu esti sigura pe tine, nu se stie niciodata cand apare o mare oportunitate de a le folosi.

-Invata sa fii atent in timp ce citesti, nu te gandi la pasarici sau pitigoi
-Autoevalueaza-te si vezi cat ai invatat. E posibil sa descoperi ca stii mai putine decat crezi
Sper ca te-a ajutat sfatul meuwinking

7 răspunsuri:
| Simina1066 a răspuns:

Eu citesc lectia o singura data apoi scriu ceea ce am retinut pe o foaie fara sa ma uit pe lectie. La sfarsit modific greselile de pe foaie si mai scriu pe o alte foaie din nou lectia. Asa invat eu mereu si da roade.
Sper ca te-am ajutat!

| aandreutsaa a răspuns:

Pai uite eu asa fac tot repet apoi inchid un pic caietu si spun ce stiu apoi ma corectez singura sau poti sa scrii propozitia sau lectia de mai multe ori si asa o memorezi sau o citesti de multe ori apoi iti dai singura lucrare si scrii tot ce sti bafta! funda?

| Prettymadam a răspuns:

Salut! Eu spre exemplu vorbesc cu prietenii, fiecare din noi citește cite unu aliniat sau doi si îl povestește in cuvinte mai simple, chiar si uitindu-se in carte. Nu înțeleg de ce dar atunci înțeleg si pot povesti la perfectie.
Sper sa incerci acest mod.
Astept FUNDITA dacă desigur o merit
Pupici

| xBlonde a răspuns:

In primul rand trebuie sa intelegi ceea ce urmeaza sa inveti.
Citeste o data si incerca si intelegi. Apoi mai citesti de cateva ori si incearca sa reproduci ceea ce ai citit.

| traxter a răspuns:

Iti dau un sfat.nu toci.citeste odata lectia si apoi stai far nici o grija si fa ce iti place.

| Bianca258 a răspuns:

Buna eu sunt in clasa a-V-a! Eu nu trebuie sa invat... pricep totul din cls acasa doar daca mai citesc odata, de doua ori ( maxim) lectia si nu am note mai mici de 9 in catalog big grin nu stiu incearca sa faci in asa fel incat sa fii atent/a la ore... si daca nu pricepi nici atunci fa in asa fel incat invatatu sa ti se para amuzant

| LavyCrazyVampire a răspuns:

Buna si eu is in clasa a 6 a si invat chiar ft.bine as putea spune am numai 10 la biologie si 10 la istorie la mate 8 sau 9 si la romana 9. P rocedeul meu:citeste de 4 sau 5ori lectia si memoreaza cate putin...in 1 ora juma invetzi foarte binehappyYo is gen mai rock si rebela sincer, nu imi place scoala dar invat pentru.viitor happySpor... fundoismug?