| alex951 a întrebat:

sa ma ajute si pe mine cineva la mate e o problema suna asa "Demonstrati ca oricare ar fi a (apartine) R : >a(patrat)+1-a0"
dau funda dar sa fie spuneti pas cu pas

2 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Il scrii pe 1 ca fiind (1/4)+(3/4).
1/4=(1/2) la puterea a doua
a patrat-a+1 devine a patrat-a+(1/2) la patrat+(3/4) care este [a-(1/2)] la patrat+(3/4). Cum patratul oricarui numar este mai mare sau egal ca zero si la el se aduna un numar pozitiv(3/4), suma lor este un numar mai mare ca zero. Sper ca vei intelege.

| Cezar a răspuns:

4. In atentia elevilor/studentilor: Nu acceptam intrebari prin intermediul carora incercati sa va rezolvati temele pentru acasa sau temele de vacanta. Cei care nu vor respecta acest aspect risca sa fie sanctionati prin stergerea/ suspendarea contului.

Chiar vrei să fii sancţionat? Să nu mai poţi intra pe acest site niciodată?
CITEŞTE REGULAMENTU. Înainte de a pune o întrebare.
Se vede clar scris cu roşu atunci când dai click pe "PUNE ÎNTREBAREA TA AICI!"
Ai grijă te rog pe viitor să nu se mai întâmple acest lucru.
Mulţumesc.