| Zoella00 a întrebat:

Bună seara, aș dori să aflu, dacă mă puteți ajuta, mai multe detalii privind transferul unui student de la o facultate la alta, din cadrul aceleiaşi universități. Deci, urmează să încep primul an de licență la o facultate de Alimentație și Turism, inițial voiam aici dar nu am intrat la programul de studiu dorit. așa că aș vrea să mă transfer la Comunicare și Relații Publice. Cam dificil având în vedere că disciplinele de studiu sunt diferite. Întrebările mele sunt :
Ce diferențe trebuie să dau?
Când pot să mă transfer?
Ce alte detalii mai trebuie să știu privind transferul?
Vă mulțumesc!

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Ca boboaca, trebuie sa stii ca:
*in virtutea autonomiei universitare, fiecare "casa"(universitate) are reguli proprii --- ca atare, nimeni nu-ti poate da un raspuns fara a sti numele universitatii! Asa sa intelegi ca nu exista un regulament general valabil pentru toate universitatile asa cum este ROFUIP-ul pentru invatamantul preuniversitar!
* transferul se face in baza Sistemului European de Credite Transferabile(credite ECTS) si a compatibilitatii planurilor de invatamant.
* transferurile se fac in cadrul aceluiasi domeniu de studiu sau intr-un domeniu de studiu apropiat celui in care ai studiat anterior.
* nu se fac transferuri la inceputul primului an de studii universitare