| RAWTEER a întrebat:

As dori si eu niste diferente si asemanari dintre sistemul politic al romaniei si angliei ( ex : Romania are guvern- Anglia are guvern / Romania are presedinte, Anglia are regina). Dau funda pentru cele mai multe

Răspuns Câştigător
| unangeaveccoeurcasse a răspuns:

Pai, practic, cum ai spus tu, sistemul politic al Angliei e de tip monarhie constitutionala, si al Romaniei, Republica.De aici rezulta faptul ca, ambele tari au parlament, dar in fruntea statului sta o regina respectiv un presedinte.De asemenea, presedintele se alege prin vot odata la 5 ani, (cred) fata de regina care e pe viata si la tron urmeaza urmasul ei-lucru-adica e o forma de guvernamant ereditara- care nu o sa se intample niciodata in Romania avand in vedere ca e republica.O asemanare ar fi-faptul ca ambele au parlament-asta e parerea mea-dar daca vrei poti sa scrii la google diferente si asemanari monarhie constitutionara-ca are Anglia si Republica-Romania... sper ca te-am ajutat, si succes la scoala!