| kill4r a întrebat:

Bună seara, aș dori și eu să știu dacă după ce termin colegiu in Anglia mă pot transfera la facultate în Romania, este posibil având în vedere ca eu nu am mai studiat în România tocmai din clasa a 5a? Rog seriozitate în legătură cu răspunsurile.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te poti interesa la Ministerul Educatiei si Invatamantului daca esti eligibil si care sunt conditiile de transfer ori examen.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La facultate nu te transferi. La faculate intri prin examen. Dacă știi limba română, dai examen.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Nu știu dacă se poate, dar am o nedumerire. De ce vrei tu sa fa i facultate in Romania? Că la angajare, niciodată absolvenții din România nu vor avea prioritate față de cei din UK sau din Europa de Vest.

| IarsiIar a răspuns:

De ce vrei sa faci facultatea in Romania?
Poate ca se face mai usor ca nu trebuie sa inveti, doar dai banul si iei diploma. Dar cu facultatea din Anglia gasesti mai usor de lucru. Cu cea din Romania tot vanzatot la taraba in piata ajungi.

| Ilincoana a răspuns:

E destul de grea intrebarea. Tot ce poti face e sa te zbati sa aflii raspunsul singur. Doar cei cu caz similar te pot ajuta si esti un caz destul de rar. E de inteles de ce ar vrea facultatea in Romania, chiar daca toti te intreaba de ce. Facultatea aici e mai ieftina, iti permiti overall studiile pe cand in UK te ingroapa universitatea in datorii pana la 50 de ani oferindu-ti jumatate, poate nici atat, din studiile pe care ti le ofera universitatile de aici. Iti urez succes in a gasi raspunsul, daca reusesti, poate explici si aici. Am o prietena exact in situatia ta doar ca ea mai are un an pana trebuie sa ia decizia dificila de a veni in Romania din UK pentru universitate. Chiar te rog sa lasi un comentariu daca gasesti raspunsul