| Lauragrg102 a întrebat:

Hi! De 7 luni m-am mutat in Anglia cu familia. Cand am plecat din Romania eram clasa a 10 a, adică am terminat un semestru din a 10 a. Eu nu stiam engleza,asa ca merg la colegiu pentru ESOL,sa invat engleza,pentru nivele. Am avansat foarte mult,am invatat sa vorbesc foarte bine,dar mi-au spus ca nu mai contează ce am facut in Romania,cate clase am terminat. Oricum,vreau sa stiu după ce termin nivelele de engleza,ce trebuie sa fac? O sa fac altceva in colegiu, gen ca in România liceul sau pot sa dau direct la universitate?

Răspuns Câştigător
| Mmmmggg a răspuns:

Total diferit, pentru ca au alt sistem de invatamanat.Depinde daca direct la facultate, depinde de felul cum esti incadrat la omologarea diplomei, mai bine te duci la Ministerul Invatamantului si te interesezi.

| Lauragrg102 explică (pentru Mmmmggg):

Nu am avut timp, o sa merg. Am crezut ca e cineva care a trecut prin asta care sa imi răspundă

8 răspunsuri:
| armiaso a răspuns:

De ce nu intrebi in Anglia cum e Anglia si intrebi in Romania cum e Anglia?

| Lauragrg102 explică (pentru armiaso):

Pentru ca nu am avut timp sa merg la Council. Sigur aveam un motiv pentru care am întrebat aici, nu?!

| Ralena a răspuns:

Ce faaaain, am vazut o gramada de postari pe TPU cu ne naspa suntem noi romanii (cand cineva spune ca Romania e o tara asa si pe dncolo, despre mine si despre ceilalti vorbeste, ca noi suntem Romania) si apeleaza tot la noi cand au nevoei de ceva. Dar de aia emigrati, sa scapati de noi, cu siguranta gasesti un grup de englezi care sunt mult mai saritori, mai buni, mai civilizati, care au apa calda si sunt mai spalati, si care te vor ajuta cu cel mai mare drag si pe tine si pe ceilalti.

| Lauragrg102 explică (pentru Ralena):

Știi ce e atat de "fain"? Ca judeci fara argument. Am spus eu ceva de tara? E tara unde m-am nascut,nu imi permit sa fac asta. Nu stii motivele pentru care am plecat din tara ca sa mi spui mie lucrurile astea. Dar oamenii ca tine da tara in jos,asa ca fapt divers. Intr adevar,in Romania nu am vazut atat de multe persoane cu bun simt ca aici, persoane care nu se spala,sunt peste tot in lume,si nu poti sa judeci pe nimeni,fiecare se spala cand vrea. Pur si simplu am pus o intrebare pentru ca nu am avut timpul necesar sa merg la Ministerul educației. Daca te-ai simtit jignit,asta nu mai este problema mea. Eu nu am jignit pe nimeni cu nimic,si mai ales nu am spus nimic despre România. Am avut motivele mele pentru care am parasit tara,si nu pentru bani,cum parasesc altii,unde nici aici nu ne privește pe noi. Mai ales când stim ce salarii sunt in România, platesti chiria,in caz ca stai in chirie,si iti iei sa mananci ceva pentru toata luna. Care aici,dar,si in alte tari iti permiti sa te si distrezi,sa ai si bani in buzunar pe parcursul lunii. Asa ca sa nu mai spunem nimic. Nu te mai da patriot mare,ca toti va dati,dar de fapt voi sunteti aia care arunca gunoaie in fata casei,in loc sa le puneti in pubela,sau in fata blocului,de miroase in oras numai a gunoi,de nu poti respira. Iti pasa de tara ta? De România? De ce nu faci mai mult pentru ea? Spre exemplu sa te duci la scoala,sa scrii corect in primul rand,sa inveti, si sa dovedesti ca se poate. Dar e prea greu, nu?! Daca Președintele n are scoala, si d abia leaga doua cuvinte, voi de ce sa faceti? Ca aia sunt plini de bani fara scoala. Nu! Fara scoala esti un NIMIC. Si cu școală, in ROMANIA n o sa faci nimic!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lauragrg102):

Se intampla sa stiu limba romana. Si sa stiu sa scriu corect. Si sa am mai mult de o scoala. Si sa fi muncit doar in Romania. Si sa nu arunc gunoaie pe strada dar sa ma lupt zi de zi cu cei care o fac. Si se intampla ca munca mea sa fie indreptata inspre educatie. A celorlalti. Iar postul meu, daca aveai decenta sa citesti cum trebuie, daca ai invatat asta la scoala, era legat de postarile de pe TPU in general, care blameaza romanii printre care ma numar si eu (nu cei care blameaza, ci romanii). Asa ca inainte sa faci afirmatii puerile provenite probabil din multe frustrari produse de gresite comenzi parentale, inainte sa faci atacuri la persoana care sunt exact opusul la ce ai putea sa afirmi, cazand intr-un mxim de penibil, zic sa fii mai atent cand citesti. Se intampla sa fi ajutat sute de oameni din Romania sa aiba o viata mai buna, din 2 puncte de vedere, pentru ca se intampla sa am mai multa scoala decat mucosii care o desconsidera, si sa am mai multe profesii. Si tare mi-as dori sa faci astfel de afirmatii despre mine fata in fata cu mine si poate cu cei sute de oamenipe care i-am ajutat in peste 15 ani de activitate. Poate o sa primesti una-doua notiuni despre respect, despre educatie, despre munca, despre seriozitate. Poate, dar m-as indoi ca ti le vei si insusi, acele notiuni.

| Lauragrg102 explică (pentru anonim_4396):

In primul răspuns nu prea se vede ca ai atat de multa scoalawinking sunt capabila sa port o discutie si fata in fata,nu te ingrijora. Daca ai raspuns la intrebarea mea, inseamna ca aveai parerea aia si despre mine. Cum tu ai o parerea, eu am pe a mea. Asa ca sa nu dramatizam. In postarea mea, nu blamam pe nimeni. Cum am mai spus, nu am avut timp sa merg la Ministerul educației, de aceea am intrebat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lauragrg102):

Nu se articuleaza niciun substantiv cu articol hotarai si nehotarat in acelasi timp. Toti facem greseli de tastat, de scris rapid, de typos, care sunt de inteles, dar greselile de ortografie invatata in clasa a doua nu sunt atat de mult de inteles. Asta ca raspuns la primul tau reply foarte elevat. Nu o sa iti explic, spui ca esti suficient de capabila sa intelegi. Macar corecteaza, pentru ca e de-a dreptul penibil sa te legi de scrisul cuiva care are typos si apoi sa faci grase greseli de limba romana, nu e asa?
Si am 3 specializari pe 3 domenii total diferite, care fiecare necesita cativa multi ani de scoala, toate facute pe barba mea, nu pe banii lu' babacuwinking. Si apoi sa vezi tari neneaca.