| Myforyou a întrebat:

happy Cum se calculeaza media cu teza. daca am 8, 9 si 6 in teza cat imi iese sau daca este posibil sa-mi iasa media 8. Funda pentru raspuns big grin

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Media se calculeaza prin media aritmetica a notelor, inmultesti cu 3, aduni teza si imparti la 4.
Pentru ce ai tu ar fi gen:
( (8+9)/2 *3+6 )/4= 7.875 Prin rotunjire, asta devine. Daca media aritmetica iti ramane 8, inmultita cu 3 si adunata cu teza o sa-ti vina media 7.5 si o sa se rotunjeasca la 8.

| Myforyou explică (pentru CM7YRE):

Multumesc! happy

| CM7YRE a răspuns (pentru Myforyou):

Cu placere happy

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat