| agent007u a întrebat:

Buna seara!

Doresc și eu să știu ce variante aș avea dacă nu am luat examenul de bacalaureat, variante pe o perioada doar de 1 an, la anul dau bacul și nou și apoi optez pentru facultate.

Ce ați recomanda între o școală postliceala de asistența medicala sau cursuri pentru diferite domenii ( tehnician IT etc ). Vreau sa am timp sa-mi găsesc și un job part-time. Mulțumesc foarte mult. Aștept și alte variante de la voi.

4 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Nu e bai
Gasesti job
Vei da si la anul si peste x ani BAC-ul strangi si tu câte o materie câștigată pe an
Asa ca in x ani maxim 4 trebuie sa iei notă câștigătoare la cate o materie până când faci careu de ASi

Altfel daca in 5 ani nu ai reusit atunci va trebui sa dai din nou BAC-ul la toate materiile
Pt ca materiile se mai schimba intre timp
Poate apar si materii noi obligatorii
Asa ca este posibil ca in cel de al șaselea an când încerci tu sa iri BAC-ul sa ai o mare surpriză
Aceea de a descoperi ca sa introdus o materie noua pe care tu nu ai facut-o in liceu.

Iti țin pumnii!
Succesuri!

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Fa un curs care sa iti placa
Degeaba iti dam noi sugestii daca tu nu o sa il faci ori o sa il faci in sila. Postliceala e din start o idee proasta. Daca iti doreai cu adevarat acest lucru, optai pentru asta si nu mai puneai intrebarea aici.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Drăguță, asta ține de ce vrea inimioara ta să faci în viață. Tu știi mai bine ce profesie te atrage. Nu face un curs doar ca să ai o preocupare. Fă-l ca să-ți folosească în viitor în carieră. Dacă visezi să devii programator, e cariera pe care ți-o dorești, deci vrei să faci facultate de profil info, atunci mergi la o postliceală cu profil info, care poate îți va fi de folos vreodată. Nu te duce la școala de asistenți medicali doar ca să te afli în treaba. Varianta inversă e și ea valabilă. Dacă vrei să ajungi medic, mergi la postliceala de asistenți, și nu îți pierde timpul cu mai știu eu ce cursuri de ospătari bucătari.
Baftă.

| trophin a răspuns:

O postlic de un an jumate, indiferent de care, numai sa nu suprapui bacul cu examene, rest.
Da nu poți sa dai bac în august? A doua sesiune