| ompalompa10 a întrebat:

Buna seara, ma gandesc tot mai serios la ideea de a ma inscrie la facultatea de psihologie din Cluj. Intodeauna am avut o inclinatie catre aceasta stiinta dar in ultimii ani am realizat ca este un domeniu pe care l.as putea urma cu pasiune pe termen lung. Intrebarea mea este urmatoarea, cat de greu sau usor se intra la facultatea de psihologie din cluj? M-am uitat peste lista candidatilor de anul trecut si au fost foarte putini admisi, vreo 10, si 140 de respinsi. Stiu ca se da examen din manualul de psihologie din liceu si este luata in calcul si media de la examenul de Bacalaureat. Pe langa acestea mai este vreun criteriu eliminatoriu pe care nu l.am observat eu? Intreb pentru ca mi se pare foarte disproportionat numarul de admisi fata de cei respinsi. Eventual daca este cineva care urmeaza sau a urmat cursurile acestei facultati si ma poate lamuri il rog sa o faca, sau daca aveti vreun sfat sau informatie utila care sa ma ajute in procesul de admitere este binevenit. Mentionez ca media mea de la Bac este de 7, nu e prea mare dar sunt convins ca daca intru la aceasta facultate pot evolua mult. Multumesc!

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Media la bac nu contează.
Cei respinși erau din cei care meritau să fie respinși deoarece vocația lor nu era aceasta. Dta simți că în această meserie îți este locul, dta vei învăța altfel decât ei, te vei prezenta altfel decât ei pentru admitere.
Eu sunt din Cluj, locuiesc aici din 1969.
Am prins și perioada când Ceaușescu desființase psihologia prin anii 1980. Cunosc și profesori de la psihologie din Cluj, și absolvenți. Îți recomand cu căldură această facultate.

| christine99 a răspuns:

Sunt multi respinsi pentru ca se inscriu foarte multi. O gramada de persoane se simt atrase de acest domeniu, la fel ca tine. Pregateste banii de taxa daca vrei la psiho, la admitere conteaza 50% nota de la bac, daca ai 7, nu treci de 8.50 chiar daca iei 10 testul de admitere. Succes!