| DragosConstantin a întrebat:

Buna Seara!

Recent m-am gandit sa invat limbajul Java. Intrebarea mea ar fi daca stiti ce scoala ar trebui sa urmez? Din cate am inteles Link Academy este o mare teapa. Sau ce pareri aveti despre Școala Informală de IT?

Astept raspunsurile voastre! happy

2 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Scoala Informala de IT din cate stiu nu este pe gratis, eu unul nu as da cateva sute de euro pentru a invata un limbaj.
Daca stii ceva despre programare (ai facut in liceu C/C++ poate), atunci poti invata singur de pe internet. Important e sa te uiti peste OOP (Programare Orientata pe Obiecte), poti incepe prin a face OOP in C++, pentru ca ti-e familiar. Apoi, inveti sintaxa de la Java si gata.
Daca nu stii mai nimic despre programare, ar trebui sa iei un curs. Scoala Informala de IT este destul de buna. Insa, cum am mai spus, daca ai bazele programarii, nu ar trebui sa iei un curs pentru a invata un limbaj nou.

| DragosConstantin explică (pentru AC4S4):

Inteleg. Nu stiu nimic despre programare din pacate! O sa imi cumpar niste carti sa vad cum sta treaba. S-ar putea sa ma descurc si asa. Mersi de ajutor!