| StewartCassie a întrebat:

Buna seara, TPU. Imi puteti spune ce semnifica ploaia, aerul, copacii sau apa, soarele? happy

Răspuns Câştigător
| anonima94doll a răspuns:

Ploaia:Este simbolul universal al darurilor dătătoare de viaţă ale zeiţelor şi astfel simbolul fertilităţii.Deci ea reprezintă viaţa, dar si purificara deoarece cade din ceruri având însuşirile purificatoare ale apei.

Apa reprezintă infinitatea posibilităţilor, simbolul fertilităţii, înţelepciunii, harului şi virtuţii. E simbolul universal de fecunditate. Dacă muntele indică gândirea ascensională, apoi apa semnifică gândirea orizontală. Ca masă nediferenţiată, ea conţine sămânţa pri­mordială, toate semnele unei dezvoltări viitoare, dar şi toate ameninţările de re­sorbţie. Ca toate simbolurile, apa com­portă sensuri diametral opuse: ea este generatoare de viaţă şi generatoare de moarte, creatoare şi distrugătoare.

Simbolismul soarelui are corespondente in lumea florala si animala, soarele fiind figurat prin nenumarate flori si animale. In astrologie, soarele are o bogata varietate de semnificatii. Astfel, soarele este simbolul vietii, al caldurii, al zilei, al luminii, al autoritatii, al sexului masculin si a tot ceea ce raspandeste raze.Cultul soarelui a ocupat un loc central in civilizatiile stravechi, prin figurile zeilor si eroilor, ce reprezentau intrupari ale fortelor creatoare, ale izvorului vital de lumina si caldura pe care astrul il emana si il semnifica.Soarele este generator de viata, iar stralucirea sa provoaca manifestarea lucrurilor. Soarele nu face doar ca lucrurile sa fie perceptibile, el figureaza totodata punctul de inceput si are functia de a masura spatiul manifestat.

fundatongue?

2 răspunsuri:
| Mully a răspuns:

Acestea sunt fenomene ale naturii trimise de la Dumnezeu.

| BlaBlaCeImiPasa a răspuns:

In ce poezie?
In general ploaia:nefericire
aerul: libertate
copacii: viata
apa: invatatura, dar si distrugere
soarele: caldura