| LorReen a întrebat:

Buna seara, TPU! Sunt clasa a 11-a si nu ma pot hotari la ce facultate sa dau. Initial, ma gandeam sa dau la Relatii Internationale si Studii Europene, dar multe persoane mi-au zis ca facultatea asta nu ma va ajuta prea mult daca nu am posibilitatea sa plec in strainatate. Pe lista mea ar mai fi Facultate de Litere, Limbi Straine... insa, nici la astea nu sunt sigura. Ce facultati credeti ca as putea face avand in vedere cerintele de pe piata muncii? Vreau sa fie o facultate serioasa care sa imi ofere alternative pe viitor, nu doar sa o fac doar de dragul de a fi facuta si sa ma aleg cu o amarata de diploma. Ce ar da mai bine la CV? Mentionez ca sunt la profilul Stiinte Sociale si imi place limba romana, engleza, franceza se leaga ceva, pot spune ca si istoria, dar si economia ma atrage intr-un fel(teoria e mai nasoala, dar problemele sunt floare-la-ureche). Deci, ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Gândește problema la rece, toate facultățile sunt o loterie!
Pa, pa.

| MaStErShOt a răspuns:

Nu ma pricep eu prea bine, dar imi dau cu parerea: facultatea de comunicare si relatii publice ( in cadrul SNSPA) ar fi o idee daca zici ca iti plac limbile straine si romana, facultatea de stiinte politice ( tot la SNSPA) sau facultatea de psihologie. eu zic ca pe viitor, psihologii vor castiga bine, la noi in Romania mersul la psiholog e considerat ceva de ras, insa in alte tari precum Germania, Franta etc este ceva obisnuit si probabil in urmatorii ani va deveni si in RO la fel (zic si eu.). la ASE sunt deja multi studenti, deci economia nu e o optiune prea buna, deoarece e competitia mare si nu cred ca e asa mare nevoie de economisti...Succes in continuare!

| LorReen explică (pentru MaStErShOt):

Si ce meserii as putea avea dupa ce absolv Fac. de Comunicare si Relatii Publice sau Fac. de Stiinte Politice? Fac. de Psihologie nu prea ma incanta.

| CudiDaKid a răspuns:

Suntem in aceeasi situatie happy

| mixxjim a răspuns:

1 curs de stewardese happy sau un curs la academia media, de prezentator tv sau ceva asemanator. nu mi se pare ca ai prea multe de ales si nu trebuie sa faci o facultate doar ca sa ai pe ce da o mare galagie de bani, sa nu te superi ca-ti spun. Mai bine dai banii aia pe un curs, ceva care-ti ofera o calificare buna si posibilitatea de a lucra si face bani frumosi destul de repede. Gandeste-te ca de la anul se da admitere la facultate pe materii, nu pe dosar, la limbi straine iti trebuie sa stii super-bine 2 limbi, adica "franceza se leaga ceva" nu e suficient nici sa intri si nici sa termini facultatea. deci mai gandeste-te ori ce ti-ar placea sa faci, si te apuci de invatat serios materia aia, ori te gandesti la variante cu stewardesa sau altceva, cum ti-am sugerat. succes!

| LorReen explică (pentru mixxjim):

La stewardesa m-am gandit, dar e greu cu viata personala. Intr-adevar, beneficiezi de multe avantaje:calatorii, salariu bun... insa, doar atat.

| mixxjim a răspuns (pentru LorReen):

Toate stewardesele au familii happy si decat sa stai sa mori de foame in familie, unde oricum la un moment dat tot intervine rutina si plictiseala, mai bine sa ai un salariu bun. problema cu meseria asta e riscul, nu viata de familie. in fine, atunci gandeste-te ce-ti place sa faci si pune burta pe carte, nu exista meserie mare aducatoare de bani dara fara nicio baza solida. succes!

| RenzoRomano a răspuns:

Mai taie din ieleee ca oricum nu iei bacu'