| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU! Va rog sa imi explicati si mie cum se conjuga verbele in limba germana la timpul prezent, cel mai detaliat raspuns are garantat funda!

Răspuns Câştigător
| Madalina285 a răspuns:

Pai...sa alegem,de exemplu,un verb usor,cum ar fi,lernen, care inseamna, a invata.Sa incepem:
Ich lerne
Du lernst
Er lernt
Sie lernt
Es lernt
Wir lernen
Ihr lernt
Sie lernen
Cam acestea sunt terminatiile-e,st,t,en,t,en.winking
Inca un exemplu,sa luam verbul spiele,care inseamna a se juca.
Ich spiele
Du spielst
Er, sie, es spielt
Wir spielen
Ihr spielt
Sie spielen
Cam atat! Sper ca ti-am fost de ajutor si ai inteles terminatiile verbelor in germana.Aceste terminatii sunt cele mai usoare,dar,desigur,mai sunt altele mai grele, la alte verbe, pe care nici eu nu le prea stapanesc.Mult succes in continuare,pentru ca,sincer,germana este o limba grea daca nu o inveti de la o varsta frageda. Engleza imi place mai mult,este si mai usoara, dar in lumea asta mare, cel mai bine ar fi sa stim 2 limbi.

1 răspuns:
| Andrrr a răspuns:

Se aie termiantia -en pe care o are orice verb de ex trinken si se adauga -e -st -t -en -t -en adica ich trinke du trinkst er trinkt wir trinken ihr trinkt sie trinken