| OneMoreGirl a întrebat:

spuneti-mi va rog care a fost scopul Holocaustului? Povestiti-mi cate ceva despre Holocaust. Inca nu am studiat la scoala nimic despre acest eveniment, dar sunt foarte curioasa. Va rog frumos sa-mi raspundeti. (Daca aveti nevoie de funda, dau!)

Răspuns Câştigător
| 8imal a răspuns:

Scopul era a lui hitler de a purifica lumea dupa mintea lui mizerabila si a inceput prin a elimina natiunea cea mai veche de pe pamant, adica evreii. se dorea creearea unei rase superioare care sa conduca lumea( rasa ariana) dar mai bine intra aici si vezi ceva legat de asta http://dsc.discovery.com/......ocaust.htm ps:sper ca te descurci cu engleza!

1 răspuns:
| Katczinsky a răspuns:

Holocaustul a fost un eveniment ce s-a petrecut in Germania nazista (In timpul dictaturii lui Hitler in Al Doilea Razboi Mondial).
Nazistii sustineau suprematia rasei ariene; adica rasa lur, cea germana. Astfel ca, cu timpul, Hitler a decis ca orice minoritate de pe teritoriul tarii trebuia exterminata, pentru "purificarea poporului". Principalii "intrusi" au fost pe langa altii, evreii.
Deci, Holocaustul a reprezentat uciderea sistematica organizata de stat a sase milioane de evrei si alte grupuri (Roma si Sinti, homosexuali, polonezi, martori ai lui Jehovah, etc.) de catre nazisti si aliatii lor in timpul celui de-al doilea razboi mondial.
Holocaustul a evoluat in trei mari etape. Prima etapa a fost in 1935 prin legile rasiale de la Neuremberg (in Germania, de catre Hitler), prin care evreii si celelalte minoritati erau excluse din viata publica si li se retragea cetatenia germana.
A doua etapa a fost in 1938 printr-o actiune numita "Noaptea de cristal" prin care sunt distruse sinagogi, magazine si circa 100 de evrei ucisi si 30.000 arestati si trimisi in lagare de exterminare.
A treia si ultima etapa a fost in 1942 prin decizia numita "Solutia Finala" luata la conferinta de la Wansee, care consta in exterminarea evreilor in masa, in lagare construite in Germania si alte tari sub dominatie (Polonia, Cehia).
Deci, Holocaustul a fost in mare distrugerea aproape completa a evreilor din Europa de catre Germania nazista. Funda? happy