| Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Spuneti-mi, va rog, care sunt cele mai bune manuale si atlase, atat de geografie cat si de istorie, ca eu am cautat pe internet, dar am vazut ca nu sunt aparute unele noi, au ramas tot alea vechi din care am invatat eu in 1900 toamna.

1 răspuns:
| romeo78 a răspuns:

Enciclopedia Britannica, Larousse.
Sunt domenii statice, cu evoluții lente sau deloc.
La geografie, tot ce este peste nivelul mării a fost cartografiat. Nu are ce noutate să mai fie.
Statele lumii, da într-adevăr sunt în dinamică, unele apar, unele dispar.
Iar, istoria lumii, după 75 de ani de pace, nu a mai avut nici o schimbare majoră. Conflicte regionale, revoluții. Dar, în era internetului istoria este în schimbare continuă.