| LuLu1998 a întrebat:

stau in Galati si vreau sa invat chineza, stiti daca este un club sau daca sunt profesori care o predau? fundatongue

Răspuns Câştigător
| negat1ve a răspuns:

Buna, imi pare rau sa te anunt dar nu nu este! Adica nici in Bucuresti nu este asa ceva care totusi e capitala! Mai bine te-ai apuca de engleza e mult mai frumoasa si o sa te ajute in viata, se vorbeste peste tot, mult mai usoara! Doar asa ca sa iti faci o idee, in chineza sti ca se scrie de sus in jos si au peste 10.000 de semne care nici macar chinezii nu le stiu pe toate. Cuvinte sunt mult mai multe, mai degraba sunete daca pot sa le zic asa si pronuntarea lor este foarte dificila ba chiar in unele situati imposibil! Inteleg doar ca poate te pasioneaza sau esti curioasa, dar crede-ma nu merita tongue Si oricum raspunsul la intrebare e Nu happy

Răspuns utilizator avertizat
| negat1ve a răspuns (pentru tputputpu123):

OK, nu te contrazic! Chiar am dat un search de curiozitate pe google pentru orasele enumerate de tine si intr-adevar am gasit ca s-ar face cursuri de chineza ( spre surprinderea mea ). La faptul ca iti sunt "o persoana care te dezgusta" doar pentru faptul ca am zis ca nu sunt cursuri de chineza la noi sau ca am pus acele emoticoane?"happy" si "tongue" rolul lor e ca mi-am expirmat opinia mea fata de parerea ei! Pentru mine nu s-ar merita avand in vedere ca nu ma ajuta la nimic. ( si nu as fi singurul de parerea aceasta ) si la sfarsit un zambet inocent la raspunsul acestei intrabri de altfel. In Galati chiar nu este. Ca sunt programe sau cursuri online e altceva, eu in general nu am auzit de profesori chinezi la noi in tara sau mai ales de romani care sa cunoasca aceasta limba. Vad ca ai precizat si faptul ca asiaticii sunt mai tari decat americanii, nu te contrazic nici aici, dar suna de parca ai fi spus ca limba chineza e mai importanta decat limba chineza, ceea ce e o prostie daca tu crezi asa ceva. Chinezii au plecat din tara lor peste tot in lume. cine crezi ca s-ar duce in china sa se stabileasca acolo sau sa munceasca? Dar ma rog... engleza mergi peste tot in lume, mult mai frumoasa si mai usoara, si mult mai eficienta! Mi-ai mai spus ca habar nu am cea mai mica idee despre limba chineza, tin sa te anunt ca eu locuiesc in Italia si aici am foarte multi amici chinezi, ba chiar am facut si scoala impreuna cu ei! Faptul ca am spus ca sunt peste 10.000 de semne si ca si ei au recunoscut ca nu le stiu pe toate, plus ca sunt si dialecte asta mi le-au spus chiar ei, sa nu crezi ca am scos-o asa din capul meu. Ca esti mai documentat ca mine e partea a doua, si in unele iti dau si dreptate, dar nu inteleg acest "atac dur" la un simplu raspuns, care oricum tot informandu-ma l-am dat ca nu se gaseste in Galati, si imi sustin si parerea ca nu se merita sa inveti chineza! ( mult succes tie )

Răspuns utilizator avertizat
| LuLu1998 explică (pentru negat1ve):

Am vizitat multe tari si am vazut ca trebuie sa stii mai multe limbi, nu doar engleza.ca sa te descurci ar trebui sa stii multe limbi(engleza, franceza, germana etc) acum un om nu mai are valoare asa de mare daca stie doar engleza. in viitor china va fi o mare putere asa ca e bine sa le cunosti limba...dar eu nu vreau cursuri din cauza puterii, pur si simplu imi place aceasta limbahappy

5 răspunsuri:
| LuLu1998 explică:

stiu asta am stat 4 ani in china dar vreau sa stiu mai mult, engleza si franceza le stiu. oricum merci