| deea1990 a întrebat:

.stie cinev a cum pot face demonstratie unei teoreme reciproce a paralelipipedului? Aceea fiindbig grinaca intr-un patrulater,laturile opuse sunt congruente,atunci acel patrulater este paralelogram. Oricum... Ipoteza e : [AB]=[CD];[DA]=[CB], iar Concluzia e: AB||CD; AD||BC.! Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Deea, in primul rand trebuie precizat faptul, ca sa pot da un raspuns, ca patrulaterul este convex. Se duce diagonala AC in acel patrulater, se arata congruenta celor doua triunghiuri determinate de acea diagonala(L.L.L.), apoi avem ca laturilor congruente li se opun unghiuri congruente. Aceste unghiuri congruente sunt alterne interne deci rezulta de aici paralelismul dreptelor. Bafta!