| Roxenne a întrebat:

Stie cineva care este formula fortei de tractiune sau cum se afla? URGENT! Dau funda =D

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti zic eu ....si eu am dat test la fizica din asta dar nu ne-a zis-o si era in carte uite:
O forta care tinde sa produca accelerarea unui corp se numeste forta de Tractiune! Adica cand pornesti sa fugi de exemplu aia e forta de tractiune.
Forta de rezisteta este acea forma cand Te opresti din alergare si corpul tau rezista la oprire. adica:
O forta care tinde sa produca franarea unui corp se numeste forta de rezistenta!
P.S: Manualul de fizica albastru clasa a VI pg. 53 BFT funda?