| khtln008 a întrebat:

sunt clasa a 12a la un liceu pedagogic, insa profilul meu nu este "invatatori-educatori", ci filologie.As vrea sa va intreb daca se poate ca dupa ce termin liceul sa particip si eu la examenul de titularizare, chiar daca nu am avut profilul ala de invatatori.Se poate?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Din pacate, nu poti ocupa un post didactic pentru ca nu indeplinesti conditiie de studii --- citeste Art 7 din "sectiunea a 2-a, conditiile pentru ocuparea functiilor didactice si didactice auxiliare :http://www.eed.usv.ro/~unisind/Legi_si_decrete/statdid.htm

1 răspuns:
| violetamarcu a răspuns:

In Centralizatorul privind disciplinele de învăţământ, domeniile şi specializările, precum şi probele de concurs valabile pentru încadrarea personalului didactic din învăţământul preuniversitar vei gasi tot ce te intereseaza. Profilul tau nu te ajuta sa ocupi un post de invatator sau educator decat ca si cadru didactic necalificat.