| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Sunt clasa a 7-a si recent mi s-a intamplat ceva destul de rau la matematica... Joia trecuta am fost cu clasa in excursie, m-am trezit la 6 dimineata, culcandu-ma pe la vreo 1. La 8:30 a trebuit sa fim la scoala, iar dupa excursie, urma sa nu mai facem orele, doar cea de mate in acea zi, pentru ca dl de mate se supara daca profesoara cu care am mers in excursie ii lua elevii de la ora.Totul bine si frumos, am ajuns la 12:30 la scoala, la 13 am inceput. Eu nu prea intelesesem lectia de zi (linia mijlocie in triunghi) si cu paralelogramul meh. Ma rugam sa nu ne dea test si sa ni le ia. Eu am lipsit o zi in care au dat ei doua teste in aceeasi ora (teste fulger). Domnul profesor ne a dat o problema legata de lm in triunghi, din manual, ca test. Am crezut ca am facut-o bine si dupa s-a terminat timpul, iar eu tremuram din toate unghiurile si mi era frica s-o dau...a zis o da cine vrea. Imi era, de asemenea frica (,) ca-mi va pune 1 daca nu am dat celelalte teste pentru ca am lipsit si daca nu l dadeam nici pe asta, desi nu a facut nicio referire la mine. M-am ridicat din banca si m-am dus ca o proasta sa il duc, iar rezolvarea de la tabla era complet diferita de a mea. *TESTUL ERA DE NOTA 8, MAXIM*
M-am suparat rau si efectiv ma durea si capul si eram extrem de obosita, dormind vreo 5 ore, si acum ma bantuie gandul asta si mi-e frica ca o sa-mi treaca 3/8 si poate o sa imi treaca si in catalog, desi a zis ca in vreo doua saptamani pune a doua nota, la geometrie. Nu-s ok deloc cu ideea, cea mai mica nota a mea a fost 8, anul trecut o singura data si am reusit sa imi salvez media si sa termin cu 10. DAR MA BANTUIE GANDUL CA O SA IMI PUNA VREUN 5 SAU VREUN 6. SAU CHIAR MAI PUTIN, DOAR DIN CAUZA UNEI PROBLEME NESTIUTE. Abia daca mai pot dormi sa nu ma mai gandesc la chestia asta. Stiu ca pare absurd in ochii vostri, si ca v-ati lupta unii pentru un 6-7-8-9, dar chiar nu vreau sa ii dezamagesc pe cei din jurul meu inclusiv pe diriga. Am inceput sa lucrez si sa imi scriu portofoliu si sa imi fac exercitiile din manual. Cum o sa suport rusinea cand o sa zica in gura mare ce nota am luat pe o singura problema?! Aia e frate, am gresit o problema, nu e corect sa imi treci 3 sau 4 sau cat o sa iau pe o singura problema crying(( Ce imi sugerati?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Grijile astea sunt inutile si nu iti fac nici un bine. Mai bine inveti ceva, si anume ca trebuie sa inveti mai mult la matematica. Tu nu fusesesi la o ora (banuiesc ca ai un motiv serios) si apoi te duci la scoala cu lectia neinvatata? Spui ca te-ai culcat la ora 1, ceea ce este o prostie, tinand cont ca a doua zi avea scoala. Si totusi, daca te-ai culcat atat de tarziu, nu ai gasit macar doua ore sa repeti si sa intelegi lectia la mate?
Intamplarea asta ar trebui sa iti arate ca iti organizezi prost timpul, ca undeva pierzi mult timp inutil si nu faci lucrurile importante. Si sa te ajute sa iti reglezi programul, altfel notele tale mari vor fi o amintire. Da, va fi rusinos daca vei lua o nota mica, dar vei stii ca este bine-meritata. Si vei mai sti ca daca nu iei masuri, vei simti rusinea asta mereu. Faptul ca tu judeci activitatea profesorului (consideri, fara nici un argument, ca nu e normal sa iei o nota mica desi nu ai stiut) este de 100 de ori mai rusinos pentru tine si ar trebui sa te ingrijoreze si mai tare (cand ai ajuns sa gandesti atat de gresit si de urat?)

| Maria_Mary_2000 a răspuns (pentru Brigaela):

1.In ora in care au dat cele doua teste, nu a predat lectie noua.
2.Nu era vorba ca nu am invatat lectia, ci ca nu am inteles-o absolut deloc, imi facusem tema si ma preparasem pentru ora.
3. *Matematica nu e ca biologia sau ca istoria, sa inveti si sa inveti pe de rost. Nu prea cred. Eu chiar nu inteleg unele chestii, iar profesorul ne ameninta cu testele in fiecare ora, stam cu spaima cu totii. El preda teoria, face MAXIM 2 probleme, dar nu dintre cele mai grele, ne da tema care e tripla fata de ce am facut in clasa si apoi iata sa scoatem o foaie de hartie, ceea ce nu mi se pare absolut deloc normal.
4.Aici nu este vorba doar de mine si de timpul meu, trezirea la 5-6 este un lucru greu indiferent ca m-am culcat la 1 sau la 23, am multe de facut si inclusiv o sora mai mica de care sa am grija, nu totul depinde doar de mine, asa ca nu iti dau dreptul sa comentezi in plus de ce ti am zis, daca nu ma cunosti si nu imi cunosti viata.
5. Mie, din nou nu mi se pare normal sa ne treaca nota doar pe o problema! Sunt in jur de 5-6 note pe semestru. Nota se da pe o lucrare scrisa de el, nu din manual, si care contine toate nivelele de dificultate, de la 5 pana la 10.
6. Din nou, nu ma cunosti absolut deloc, eu ti-am cerut un sfat care sa ma motiveze, nu o cearta ca si cum ai fi maica-mea. Nu cunosti absolut deloc profesorul, nici pe mine. Aici este vorba de o singura problema si o singura teorema incurcata! Nu e vorba ca nu am stiut, e vorba ca am gresit, si astea sunt doua lucruri TOTAL diferite.

| Brigaela a răspuns (pentru Maria_Mary_2000):

1. Inseamna ca ai lectii mai vechi neintelese, ceea ce iti arat ac situatia ta este foarte serioasa.
2. Cum e posibil sa inveti ceva fara sa intelegi? Daca nu ai inteles, inseamna ca nu ai lucrat destul si trebuia sa mai insisti. NU invata niciodata pe dinafara, fara sa intelegi, straduieste-te sa intelegi intai si sa inveti apoi.
3. Matematica este cea care necesita cel mai mult studiu personal. NU vad nimic rau in ceea ce face profesorul vostru, tu esti sigur ca insisti suficient acasa ca sa intelegi?
4. NU am comentat si nu te-am judecat, ti-am spus care este problema, fiindca tu nu o identificasesi (cointinui sa nu o intelegi si sa dai vina inutil pe toti ceilalti, care sunt nevinovati).
5. Din fericire, nu decizi tu. Nota o da profesorul asa cum stabileste el, tu nu ar trebui sa ai o parere despre asta (este rusinos ce spui tu acolo, arata nu numai neintelegere a situatiei ci si o obraznicie iesita din comun).
6. Iti repet, nu te judec. Insa situatia este cam asa: ai gresit, vei lua nota mica meritata, nu este nici o problema in asta. Daca vei invata din aceasta intamplare, ea nu se va mai repeta. Daca vei continua sa acuzi tot felul de alti oameni pentru greseala ta, vei face si altele mai grave si costul, pentru tine, va fi mai mare.