| Doinita_Rizescu_1981 a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si am niste mari dileme cu privire la liceele pentru care sa optez..(Bucuresti)
Cel mai potrivit mi s-a parut Creanga - numele,locatia,promovabilitatea dar si faptul ca are clase de bilingv.(SPECIFIC CA VREAU LA PROFIL UMAN)
Una din ele,si cea mai ravnita am auzit ca e cea de intensiv japoneza.Eu acum fac chineza(cursuri) si mi s-ar parea interesant sa fac si japoneza, dar pe de alta parte...nu cred ca voi merge vreodata in Japonia(legile lor ma sperie).In fine,nu strca nimanui sa stie cat mai multe limbi straine,dar sunt cam "in ceata".
A doua varianta este Caragiale, unde stiu ca e mai lejer ca in Creanga ..Tot la bilingv,insa ma sperie amplasarea lui -Dorobanti -, ma gandesc ca sunt multi figuranti.
A treia varianta e Neculce -unde fac chineza - si mi se pare destul de ok si are si media de admitere mai mica.(filo)
Mediile sunt 1.CREANGA-8.60
2,CARAGIALE 8.49
3.NECULCE-8.30

Ce m-ati sfatui? Care e mai bun @? Stiti altele mai ok?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Buna dimineata. Fata mea e la Creanga, la mate-informatica, liceul, ca oameni care invata acolo, este OK. Pai ce, liceul asta are si uman, si real? Acuma, ideea cu japoneza e sa o folosesti aici, nu sa mergi acolo. In ce priveste Caragiale, liceul nu e ca generala sa mergi langa casa. Figuranti sunt peste tot. Dar sfatul meu e sa mergi la cel mai bun liceu pentru care ai medie. Fata mea vroia sa mearga la Neculce, desi era mai buna, dar a mers pana la urma la Creanga, unde avea dreptul. Dumnezeu sa te ajute.