| chesterayooo a întrebat:

Bună! Sunt clasa a IX profesională și vreau să știu dacă aș putea să mă transfer de la profesională la liceu (mai exact vocațional). Când am fost la secretariatul școlii, doamna de acolo a reacționat pasiv agresiv când a auzit că vreau sa ma mut și mi-a spus că nu am nicio șansă, ci doar la terminarea celor 3 ani. Din cate am înțeles, pot, dar trebuie să dau diferențe. Vreau un răspuns precis dacă se poate. Mulțumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti transfera de la scoala de profesionala la un liceu vocational dupa terminarea clasei a IX-a dar tot in clasa a IX-a, dar numai daca ai avut media de admitere necesara.
Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ME nr. 4183/2022, citez:
"ART. 141
  (1) Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
f) elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IXa a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul."