| FirstCookie a întrebat:

Bună! Sunt clasa a VIII a. Problema mea este că nu știu ce profil să aleg. Mă gândeam la mate-info, deși nu sunt foarte bună la mate. Din ce materii dau tezele? Dar Bacul? P.s.: e atât de greu profilul? straight face Aș vrea mai multe detalii. Liceul la care aspir este unul ft bun și mi-e teamă să nu pic în clasă cu olimpici. Chiar nu știu ce să fac. Ar mai fi o opțiune profilul de Științe ale Naturii, dar deși mă pasionează biologia și chimia, medicina nu mă atrage. Eu după aș vreau să urmez o facultate de arhitectură. Ce să fac? Fundă și voturi. puppy dog eyes

5 răspunsuri:
| abubusd a răspuns:

No conteaza la ce altceva dai teze din moment ce spui ca nu esti buna la mate pentru ca o sa ai teze la mate si bac-ul la mate de asemenea daca te duci la mate-info. Cea mai buna optiune, daca nu iti plac nici stiintele ar fi Filologie; studiezi limbi straine: engleza + alta limba straina si latina... o sa ai teze la Romana, Engleza si Latina. Succesbig grin. Sper ca ti-am fost de ajutor big grin

| Shatteredx a răspuns:

Daca te duci la mate info, o sa dai cel mai greu bac posibil din matematica si daca nu-ti place, o sa fie amuzant.
Insa daca vrei sa faci arhitectura, iti trebuie matematica si in facultate happy
Nu merge arhitectura fara matematica dar daca mergi la un liceu cu profilul de Stiinte ale Naturii, poti alege o alta facultate, nu medicina neaparat. Si oricum, iti spun eu ca te vei razgandi pe parcursul liceului. Visezi sa ajungi arhitect acum, insa mai tarziu iti vei schimba parerea. Sau poate nu happy dar trebuie sa te gandesti la orice posibilitate.

| marialungu a răspuns:

Daca nu esti cu mate nu ai ce cauta acolo, o sa faci multa mate, fizica chimie info, du te undeva unde e mai usor, mai bine la stinte, eu cunosc multi care s-au transferat

| Ioonela a răspuns:

Nu e chiar asa rau la mate-info, cu informatica e mai grau daca nu ai facut in generala, dar dupa primul semestru e mai bine. tezele se dau la mate si romana obligatoriu si la alegere intre chimie, biologie si fizica. Mie imi place profilul asta si nici eu nu stiam prea multa mate, dar acum ma descurc bine.

| FirstCookie explică:

Decât să merg pe profil uman, oricare ar fi el, filo sau științe sociale, mai bine pe real. thinking La chimie, bio și fizică mă pricep, dar. thinking
Matematica chiar îmi place. însă NU mă simt destul de pregătită și mi-e teamă că nu o să fac față la mate-info. sad