| Lovelypeaches100 a întrebat:

Sunt clasa a zecea. As avea o intrebare. Germana este materie optionala sau obligatorie? Mai sunt materii optionale in clasa a zecea la profil bio-chimie? Sunt la sectie cu predare in limba maghiara, si fac in total 4 limbi: romana(3ore), maghiara(3ore), engleza(2ore), germana(2ore)

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In liceu se invata 2 limbui straine: una avansata (ceea invatata si in timpul gimnaziului) si una incepatoare (invatata doar in timpul liceului).
Din limba invatata "avansat", la sfarsit vei da examen de atestare si va insemna nivel de cel putin B1 (uzual cel putin B2).
Si pregatirea "incepatoare" este de folos (si poti da chiar si examen de atetare), prin care poti atinge nivelul A2 sau chiar B1 (B2), i functie de cum inveti. Oricum, nivelul tau va fi suficient de mare pentru a putea conversa la nevoie cu (germani) nativi, sa te poti descurca printre ei.

Este o veche zicala: "Cate limbi cunosti, atati oameni faci" (echivalezi) - ceea ce este raspandita cu marire de salarizare in multe tari.

Niciodata nu poti sti cand- si unde vei avea nevoie de limbile invatate, asa ca merita sa inveti cat mai multe!

| Lovelypeaches100 explică (pentru Bula):

Daca nu te superi ca intreb, tu cate limbi vorbesti?

| Bula a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

2 limbi la nivel de limba materna + 4 limbi in masura mai mare sau mai mica (mai ales citite).