| Iuliana186 a întrebat:

Sunt eleva in clasa a 11a si mi-as dori ca pe viitor sa merg la universitatea de politehnica din Bucuresti. M-am uitat pe site, si mi-am facut o idee despre ce m-ar interesa, insa am niste nelamuriri in legatura cu o chestie.
Proba interviu ce contine? Adica mai exact ce te pune sa faci, ce reprezinta acel test grila care se mentioneaza?
Ce nivel de dificultate are?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

La facultatile cu interviu se intra foarte usor, practic e doar o formalitate, la testul grila trebuie sa iei 5, se da la 2 materii la alegere( probabil mate si inca una)Si chiar daca nu iei 5 in vara poti in toamna sa intri fara nicio problema.Deci nu trebuie sa iti faci griji pentru admitere (vorbesc de facultatile la care se intra pe baza de interviu, nu de automatica sau electronica), facultatea in sine e foarte grea. Daca nu iti place matematica si stiintele exacte iti va fi foarte greu si stiu despre ce vorbesc.

7 răspunsuri:
| Iuliana186 explică (pentru Bondarel99):

Testele grila sunt asemanatoare cu testele ce se dau la specializarile cu examen?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Iuliana186):

Da, dar pentru categoria aceea de facultati sunt mult mai usoare si ai 4 materii din care alegi 2. Spune-mi la ce facultate te-ai gandit ca sa iti spun mai exact cum e cu admiterea.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Iuliana186):

Aa stai, cred ca s-a mai schimbat metodologia de admitere fata de acum 2 ani cand am dat eu.Mi se pare ca acum e interviul plus un singur test care cuprinde intrebari din mai multe domenii. Oricum gasesti sigur pe site-ul lor si iti spun eu ca nu e greu sa intri, greul abia dupa aceea incepe happy

| Iuliana186 explică (pentru Bondarel99):

M-ar interesa ingineria medicala.
Din cate am inteles, se poate face la doua facultati. La facultatea de inginerie medicala, unde se da examen de admitere si la facultatea de stiinta si ingineria materialelor unde se intra pe baza de interviu.
Care este cea mai avantajoasa?

Si apropo, subiectele date pe site-ul asta http://www.physics.pub.ro/Admitere/subiecte.html
sunt intr-adevar cele din anii anteriori? Si sunt pentru examen sau sunt grilele pentru interviu?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Iuliana186):

La inginerie medicala e cea mai mare concurenta dintre facultatile la care se intra pe baza de interviu. Oricum trebuie sa fii sigura ca vrei acolo si ca o sa-ti placa, mai ales ca ramura asta nu e prea dezvoltata la noi asa cum e afara deci probabil ca nu o sa iti gasesti de lucru in domeniu. Daca iti place foarte mult matematica, informatica, fizica atunci s-ar putea sa iti placa si aceasta facultate.La cealalta facultate pe care ai mentionat-o se intra usor dar nu e foarte stralucita.Eu ti-as recomanda sa te duci la Chimie aplicata care e in aceeasi curte cu ingineria medicala pentru ca acolo faci mai putina matematica si mai multa chimie si vei avea mai multe posibilitati de angajare.
Subiectele acelea au fost date, orienteaza-te pe alea.Vezi ca e un site cu teste gen "verificarea cunostintelor" unde gasesti foarte multe intrebari ca la examen din fiecare materie, este foarte bun, eu am facut multe din alea si exact aceleasi intrebari mi-au fost date la examen.Nu pot sa pun link, dar cauta le site-ul de admitere.
Dupa cum am zis, mai ai timp sa cauti ce iti place. Politehnica inseamna matematica, ingineria inseamna matematica si nu e matematica pe care o faci la liceu.

| Iuliana186 explică (pentru Bondarel99):

Iti multumesc foarte mult pentru ajutor!

| Bondarel99 a răspuns (pentru Iuliana186):

Nu ai pentru ce.Nu stiu ce detalii sa iti mai dau ca s-au schimbat putin lucrurile de cand am intrat eu, dar daca ciresti cu atentie tot ce scrie despre admitere pe site o sa te lamuresti.Bafta!