| Casi12312 a întrebat:

Bună, sunt în clasa a VII-a și merg la etapa națională de la Concursul Național de Geografie Terra, mă întrebam dacă voi primi bursă de excelență dacă iau locul 1, 2, sau 3

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Citez "Bursa de excelenţă olimpică II - gimnaziu și liceu

Recompensează elevii care obțin premiile I, II și III la olimpiadele școlare naționale organizate și finanțate de Ministerul Educației.

Bursele de excelență se plătesc lunar, pe întreaga durată a anului școlar următor obținerii distincției."
Deci nu exista o diferențiere între "micile" olimpiade și olimpiadele propriu-zise. Ceea ce înseamnă că este eligibil pentru acest tip de bursa.

6 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Este olimpiada, deci daca te califici in unul din cele 3 locuri, beneficiezi de bursa de excelență.

| Andra4862 a răspuns (pentru Hyperion7):

Este o,, mică Olimpiada" nu este ca Olimpiada...

| Andra4862 a răspuns (pentru Hyperion7):

A, bine, nu știam. Mie așa mi-a spus profesorul. Multumesc! Acum stiu și eu

| Hyperion7 a răspuns (pentru Andra4862):

Citez "Bursa de excelenţă olimpică II - gimnaziu și liceu

Recompensează elevii care obțin premiile I, II și III la olimpiadele școlare naționale organizate și finanțate de Ministerul Educației.

Bursele de excelență se plătesc lunar, pe întreaga durată a anului școlar următor obținerii distincției."
Deci nu exista o diferențiere între "micile" olimpiade și olimpiadele propriu-zise. Ceea ce înseamnă că este eligibil pentru acest tip de bursa.

| Nirvanaaa a răspuns:

Dacă concursul e recunoscut și organizat de Ministerul Educației, da, primesti bursa.

| Andra4862 a răspuns:

Din câte stiu eu, nu primesti deoarece este un concurs, ci nu o Olimpiada și nu este pe lista de la minister. Succes la națională!

| Sfetnic a răspuns:

Da, vei primi. Mult succes! Îți țin pumnii!