| NirvanaMarinaRam a întrebat:

Sunt in clasa a VII-a. Si vreau ca in liceu sa intru la profil de arte plastice si decorative. Pot face si pian daca vreau?

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Într-un liceu de Arte se intră pe bază de test de aptitudini. Foarte riguros.
Nu poți face în același timp și secția de plastică și cea muzicală.
La intrare, dai testul de aptitudini ori pentru plastică ori pentru muzică.
Nu poți da pentru amîndouă secțiile.
Și dacă tu, pînă la acest moment, nu știi ce anume vrei să faci, și dacă vii dintr-o școală generală unde nu ai căpătat noțiunile introductive ( ori de plastică ori de muzică ) e puțin probabil că la examenul de aptitudini, care este eliminatoriu, poți concura cu unul care a făcut teorie din clasa I-a ( la Un Liceu de Arte). Iar pentru pian ( de exemplu) în fiecare an sunt alocate unul sau două locuri și acelea vor fi ocupate ( prin concurs) de niște școlari care știu foarte bine să cînte la pian.
Dar, dacă vrei să faci aceste două lucruri simultan, înscrie-te la o Școală Populară de Arte( și acolo dai concurs de aptitudini) și se plătește o taxă de aproximativ 500 de lei pe an.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU poţi face simultan 2 specializări!
Trebuie să te hotărăşti la una dintre acestea.
Cel mult, te poţi înscrie şi la o Școală Populară de Arte...

Trebuie să ai medie de trecere ( minim 5 - media de admitere ) şi TREBUIE să dai probe eliminatorii ( vocaţionale )!
Media finală a celor admişi depinde şi de concurenţă...

Trebuie să dai Evaluarea Naţională normală ( Română + Matematică ) şi, în plus, TREBUIE să dai ( în luna mai 2015 ) Probele de aptitudini pentru "vocaţional" ( arte sau muzică ) - vezi detalii despre probele de aptitudini în Anexa nr. 3 la ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

http://www.isjbraila.ro/......I_2015.pdf

Toate cele bune.