| psihgjfe a întrebat:

Sunteti de părere că se vor mai da examenele? Sincer, mie mi se par examene foarte importante. Si deja lumea a luat-o razna cu virusul asta. Am avut medii generale mici pe parcursul a 4 ani de liceu, stiind ca ma voi putea redresa cu media de la bac. Acum nici nu mai stiu ce sa cred. Cred ca as fi distrusa daca n-as mai da bacul si s-ar realiza echivalarea. In primul rand nu as accepta ideea ca unul mai agramat ca mine mi-ar putea locul la facultate sau unele licee in care efectiv nu se face nimic. Si nu se poate cere echivalarea in conditiile in care sistemul de învățământ românesc e la pământ în comparație cu restul statelor din ue.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca se vor sustine examenele, doar ca s-a renuntat la proba orala, dar cea in scris este obligatorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles ca se da bacalaureatul, pe 22 iunie incepe prima proba scrisa.
https://www.libertatea.ro/stiri/calendar-bac-2020-2740700

| ItIsAlright a răspuns:

Se da bacul. Stai calma. Daca as fi in locul tau si eu as fi destul de revoltata avand in vedere ca am facut un colegiu bun pe profil mate-info, unde notele bune nu se gaseau in copaci. Ne chinuiam sa trecem pe capete in primii doi ani la unele materii. Pe cand altii de la filo sau de la licee mai proaste treceau cu bursele fluierand. Aveam medii cu care multi n-am fi reusit sa intram acolo unde am intrat cu media reala de la bac.

Nu o sa se opteze pentru asa ceva pentru ca ar insemna ca cei cu medii mari si vai de capul lor, sa prinda loc la facultate inaintea ta. O alta problema ar fi cu cei picati in anii anterior. Ar fi frumos sa isi depuna frumusel dosarul pe 4 clase si sa aiba ca prin magie bacul luat? Nu.