Întrebare recomandată | Helena08 a întrebat:

Știe cineva lista cu operele literare care intră în programa de Bac 2014 la română? Mersi.

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Eu dau Bacalaureatul în 2014 şi te pot ajuta.
Deci lecturile sunt următoarele:
1. Povestea lui Harap Alb de Ion Creangă
2. Alexandru Lăpuşneanul de Costache Negruzzi
3. Moara cu noroc de Ioan Slavici
4. Ion de Liviu Rebreanu
5. Baltagul de Mihail Sadoveanu
6. Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război de Camil Petrescu
7. Enigma Otiliei de George Călinescu
8. Mormeţii de Marin Preda
9. O scrisoare pierdută de Ion Luca Caragiale
10. Iona de Marin Sorescu
11. Luceafărul de Mihai Eminescu
12. Plumb şi Lacustră de George Bacovia
13. Testament de Tudor Arghezi
14. Eu nu strivesc corola de minuni a lumii de Lucian Blaga
15. Ryga Cripto şi lapona Enigel de Ion Barbu
16. Leoaică tânără, iubirea de Nichita Stănescu
17. Dacia literară
18. Studiile lui Maiorescu
19. Modernismul lovinescian.
PS: Această listă mi-a dat-o doamna profesoară, nu este inventată de mine.
Mult succes!

| Helena08 explică (pentru Hydrangeaceae):

Mersi din suflet! La romanul traditional in loc de Baltagul nu se poate invata Mara? Si eu iti urez succes la Bac!

| Hydrangeaceae a răspuns (pentru Helena08):

Sinceră să fiu chiar nu ştiu. Aceasta este lista pe care ne-a dat-o profesoara noastră strict cu tematica pentru Bacalaureat.

6 răspunsuri:
| Kennedy97 a răspuns:

Depinde ce opere literare mai faci si intr-a XII-a.

| AbcesProblem a răspuns:

Fat frumos din Lacrima
1000 de leghe sub mari
Piratul barb-albastra
Indianul talpa-iute.
O zi buna!

| Helena08 explică (pentru AbcesProblem):

Ai gresit site-ul, pentru ironii incerca in alta parte.

| Larisa94 a răspuns:

Depinde si de ce faci la clasa, dar cam astea sunt:
proza scurta: Povestea lui Harap Alb, Alexandru Lapusneanul, Moara cu noroc, In vreme de rezboi, Cealalta Ancuta;
romanul: Baltagul, Ion, Enigma Otiliei, Ultima noapte de dragoste..., Morometii;
comedia: O scrisoare pierduta;
drama: Mesterul Manole(Lucian Blaga), Iona;
poezia: Floare albastra, Luceafarul, Plumb, Lacustra, Testament, Eu nu strivec corola de minuni a lumii, Riga Crypto si lapona Enigel sau Joc secund, In Gradina Ghetsamani, In dulcele stil clasic;
critica: O cercetare critica asupra poeziei romane la 1867(Titu Maiorescu), Criticismul junimist(prin studiul In contra directiei de azi in cultura romana).