| Deea4ever a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor. Nu am inteles propozitiile subordonate. Imi poate explica cineva? Vreau sa le inteleg. Nu vreau link catre site-uri. Dau funda :*

2 răspunsuri:
| CheshireDeadCat a răspuns:

O frază e alcătuită din mai multe propoziţii. Între aceste propoziţii este una care are sens individual, deci e principală, numită şi regentă. Celelalte propoziţii din frază sunt legate de cea regentă prin cuvinte ajutătoare (deoarece, că, cel, etc.) şi explică cuvinte din propoziţia regentă.
Propoziţiile subordonate iau adesea locul complementului sau atributului.
Uite un exemplu:
Jocul ale cărui reguli sunt simple îmi place.
Propoziţia principalală e "Jocul îmi place" ea are sens aparte şi are predicat.
Propoziţia subordonată e "ale cărui reguli sunt simple" are predicat dar nu are sens aparte. Ea defineşte cuvântul "jocul" din propoziţia regentă şi poate fi înlocuită printr-un cuvânt: "Jocul simplu îmi place."
Sper că ai înţeles, dacă mai ai nevoie de alte explicaţii, sau nu ai înţeles ceva, spune.

| Mikimihai1223 a răspuns:

Prop. Subordonate sunt cele care au o regenta adica o prop. PP si iti mai dai seama de o propozitie subordonata dupa o conjunctie ( că, sa, pentru, care etc.) ele sunt inaintea prop. subordonate.Si iti dai seama ca e PP(propozitie principala) deoarece ea nu are o conjunctie si orice propozitie are un predicat. Sper ca ai inteles