| imelenama a întrebat:

am nevoie de un raspuns ungent. A fost democratia o planta in istoria noastra? Fau funda celui mai bun raspuns.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Si urzicile, si trandafirii au flori.
Dar au si spini care pisca /inteapa.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fau sau hau

| minrest a răspuns:

Plante sunt bradul, plopul, fasolea, laleaua, ghiocelul. Si democratia, zici tu. Vezi ca nu ai copiat bine, saracuta de tine.

| minrest a răspuns:

Pana la urma a fost planta, animal, roca sau ce?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pai ce sa fi fost altceva? Odata cu descoperirile in domeniul psihologiei si manipularii maselor platite din banii nostri, pretentia de democratie e cam aroganta. Warburg a fost unul din cei mai mari bancheri ai lumii, a spus "-Dati-mi moneda unei tari pe mana si nu ma intereseaza cine face legile in acea tara. " Acum chestia e ca are urmasi si sunt si mai specializati in tinerea lumii sub control prin ban. Adios!

| AlexCristi97 a răspuns:

Nu. Democratia a fost o forma de guvernare.
Nu stiu ce intelegi prin metafora e aia, dar si buruienile sunt plante...Voi spune parerea mea, chiar daca deviez sau nu ma refer strict la ceea ce voiai tu sa auzi/sa transmiti prin intrebare.
In Grecia antica, unde a aparut democratia, au aparut si sofistii ridicandu-se atunci, pentru prima data, problema celor "prosti, dar multi"(sau dezinformati, dar multi). Acesta este un risc al democratiei. La noi, exemplu protestele peste care am trecut acum nu foarte mult timp. Armata din fata Palatului Cotroceni imi aminteste de criza care a aparut in societatea Ateniana odata cu aparitia sofismelor. Privitorii antenei 3 au fost supusi sofismelor sau cum zic englezii: "red herring". Ce e asta mai exact? Protestele au inceput datorita faptului ca cetatenii se simteau tradati pentru ca o lege de mare importanta a fost data pe ascuns si nu o singura data, ci foarte ostentativ de mai multe ori. Ce au auzit privitorii antenei 3? Dezinformare, mai exact ca protestatarii doresc dezbinarea tarii, ca protestele sunt un atac direct la adresa sustinatorilor PSD si a dreptului lor de vot. Evident ca nu era vorba despre asta, dar manipularea s-a facut prin depasirea rationamentului si obiectivitatii probleme si trecerea ei in registul subiectivului, fiind privit ca un atac asupra propriei persoane.
Pe de alta parte, fata de multe alte forme de conducere, aceasta ofera posibilitatea sanctionarii abuzurilor, spre deosebire de regimurile totalitare unde erai impuscat direct.
Per total, as putea spune ca democratia a fost un trandafir al istoriei omenirii, care a crescut frumos dar care are spinii lui.

| Ivy86 a răspuns:

Democrația o planta în istoria noastră - e greu sa compari democrația cu o planta, planta creste și își păstrează viata și fără voința noastră. Ori democrația nu există fără voința omului.
Depinde de planta, dacă o compari cu un pom atunci poți zice ca democrația susține viata armonioasa, îți oferă roadele ei gustoase, îți curata aerul și îți încălzește corpul. Are grija de bunăstarea ta. Dar și tu trebuie sa ii susții existenta, sa îl uzi, sa îl cureți de impurități, fără acel pom (democrație) viata ta nu ar mai fi armonioasa.
Iar istoria ne-a învățat ca avem nevoie de democrație ca de aer ☺️

| Marghiol_Iulian_1979 a răspuns:

Desigur, daca nu crezi asta, poti afla singura de pe wikimedia