| Paulinio a întrebat:

Am o mare problema. Sunt in clasa a 9a la profil mate info. Si dupa cum bine stiti urmeaza tezele. La romana, bio si mate nu am probleme dar mai e info... Si la info nu stiu absolut nimic. si am una dintre cele mai naspa profe care explica in cele mai proastr moduri. nu vreau sa ziceti ca dau vina pe profesor dar aproape toata clasa nu intelege nimic de la ea. si as avea nevoie daca ati vrea sa imi scrieti toate "formule" importante. aflare divizorilor, aflarea nr divizorilor, aflarea daca un nr este par/impar etc gen chestii d asteape care eu sa le scriu si sa incerc sa doar sa le aplic. si daca ati putea sa mi mai explicati instructiunile pentru, cat timp. gen eu as vrea sa mi explicati absolut totul. cum se face in situatia aia aia aia eetc. multumesc anticipat. dau funda am mare nevoie de ajutor

Răspuns Câştigător
| pitagoralfa a răspuns:

Salut, cauta aici, s-ar putea sa iti fie de folos
https://mchelariu.wordpress.com/clasa-9-a-curs-de-informatica/

2 răspunsuri:
| Ramona_Cicortaş_1995 a răspuns:

Buna! Depinde ce limbaj de cod folosesti. Probabil faci C++, majoritatea scolilor sunt pe acest limbaj, asa ca iti voi explica in C++.
In primul rand, tu nu trebuie sa inveti algoritmii ce ti-i dau eu, inlocuieste fiecare variabila cu un numar propus de tine si urmareste-l, asa il retii cel mai usor.
Pe de alta parte, informatica este ceva usor, eu niciodata nu am invatat la informatica, trebuie sa te duca doar capul. Ma refer ca nu trebuie sa inveti la ea, ci doar sa vezi ce se intampla daca faci "asta" sau "aia", e ca un fel de puzzle.
Mai jos ai algoritmii pentru program:

1. Daca un numar este par

int x;
if(x%2==0)
cout