| DiDiShOoR989 a întrebat:

Am o mare rugaminte. Explicati. mi si mie cum pot rezolva acest exercitiu:1.Precizeaza ambele modalitati de despartire in silabe, dupa structura si dupa pronuntie, pentru cuvintele:portaltoi, postelectoral, biopsie.

Răspuns Câştigător
| Tania_9268 a răspuns:

Portaltoi: despartirea in silabe este :por-tal-toi iar pronuntia este mai legata aicea: potal-doi (- inseamna o mica pauza)
postelectoral:despartirea in sileba:pos-te-lec-to-ral (asa cred) dar pronutia este diferita (aici depinde si de accent) :post-electoral (- inseama o pauza)
iar biopsie: in silabe: bi-op-si-e iar pronutia este bio-psie sau biop-sie
Sper ca ti-am fost de ajutor happy

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

*dupa structura : port-altoi(cuvant compus :port+altoi=purtator de altoi); post-electoral(cuvant compus:post+electoral= dupa etapa electorala)
* dupa pronuntie:port-al-toi; post-e-lec-to-ral; bi-op-sie