| sakura a întrebat:

Am o problema.De fiecare data cand ma apuc sa citesc o carte imi pierd concentrarea si incep sa ma gandesc la altele, dar tot citesc din carte, numai ca nu retin nimic(ca si cum nu as fi citit deloc). Ce sa fac? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| DianaScorpio a răspuns:

Mi se mai intampla si mie. Eu cand vad ca mi-a zburat gandul in alta parte, incerc imediat sa ma reconcentrez in totalitate pe carte si sa reiau fraza pe care am citit-o nefiind atenta. Incerc sa "reintru" in povestea din carte.
Autoeduca-tehappy de fiecare data cand ti-a zburat gandul in alta parte, alunga-l si revin-o la povestea cartii. Daca simti ca nu poti si vrei sa te gandesti in acel moment la ceva anume, lasa pentru un timp scurt cartea de o parte.

7 răspunsuri:
| Mentaaaaa a răspuns:

Buna! Asta inseamna ca mereu te distrage ceva ca si un zgomot sau pur si simplu incepi sa te gandesti la multe chestii... mi se intampla si mie e multe ori dar pur si simplu incep sa citesc din nou si imi intra in cap. Daca incerci de mai multe ori si nu iti iese citeste o carte care iti trezeste interesul care te tine in suspans.

| Sk8_1585 a răspuns:

Habar n-am da si eu am ac problema. eu nu citesc carti da citesc pe forumuri si cheaturile de la jocuri :d

| Kristtine a răspuns:

Asa mi se intampla si mie uneori, ar trebui sa te concentrezi mai mult la acea carte si sa incerci sa nu iti vina in minte alte lucruri. Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu la fel.Incearca sa citesti in linisteca sa nu te disraga anumite sunete.Bafta!

| Ciprian_8297 a răspuns:

Salut! asa am patit si eu...dar acum cand citesc ma gandesc la ce scrie si paraca "intru in carte"cum ar fi eu urmaresc ce face personaju' principal si ma gandesc de parca as fii eu in locul lui.pe mine ma ajuta.acuma nu-s la altiithinking

| Alexandraaa_6449 a răspuns:

Pai..eu iti recomand ca atunci cand vrei sa citesti ceva nu neaparat o carte te duci intr-un loc linistitt si daca tot iti vine sa te gandesti la alt ceva spui.NU TREBUIE SA CITESC! si te eliberezi de ganduri si gandeste-te numa acolo:* incearca si eu patesc dinsatea

| Adelin1994 a răspuns:

Du-te intr-un loc unde nu se afla televizor,calculator,telefon si galagie,pe urma citeste si o sa vezi ca, cu cat citesti mai mult o sa-ti placa.Dar vezi ca dupa ce o sa termini si o sa te apuci de citit mai tarziu, ex a doua zi, o sa-ti fie greu...si eu am aceeasi problema ca tine dar am gasit leac