| INeeDYoubby a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Vreau sa citesc carti dar parca in viata mea acestea sunt complet excluse. Nu se leaga de mine. Ma apuc de citit o carte dupa care 10 foi si o las balta, ma plictisesc, imi explodeaza nervii. Recunosc, e interesant dar parca arde ceva in mine cind continui sa citesc cartea, si asta de fiecare data. Ce sa fac ca sa pot citi orice carte, doar sa o citesc pina la capat?

6 răspunsuri:
| Ramona3766 a răspuns:

In primul rand alege o carte al carei subiect te intereseaza/ pasioneaza. In al doilea rand creeaza-ti o atmosfera placuta- muzica, de exemplu. In al treilea rand... perseveranta, prietene big grin

| Biscuiti a răspuns:

Incepe prin a citi carti mai usoare si mai atractive. Nici eu pana anul asta nu citeam mai deloc. si mi se parea o mare pierdere de timp. dar nu e deloc asa. Uite pentru inceput poti sa incepi cu 'Minunea' de R. J. Palacio. E o carte tare interesanta, si daca o incepi sigur o sa iti doresti sa afli cum se termina, dupa aia poti continua cu 'Toporisca' de Gary Paulsen.

| ascovit a răspuns:

Cam asa se intampla daca nu ai citit carti de mic copil.
Ce poti sa faci este sa te inveti a citi fara sa iti oboseasca ochii/sa te doara capul ( am vazut destule cazuri). Incepe a citi carti ale caror subiect sa te pasioneze.

| INeeDYoubby explică (pentru ascovit):

Ma pasioneaza doar stiinta. Dar vreau si exprimarea sa mi-a perfectionez.Crezi ca si asa o pot dezvolta, citind carti stiintifice?

| Icar25 a răspuns:

Cauta genul literal care te atrage si atunci o sa poti citi o carte de la cap la coada si incearca sa citesti de placere

| LoveHHHHH a răspuns:

Practic nu ai ce sa faci...trebuie doar sa ai ambitie. Funda?