| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca am o problema.de fiecare data cand stau asezata si ma enervez sau cand astept si sant pe cale sa-mi pierd rabdarea inconstient incep sa ma legan putin de tot inainte si inapoi... Ce am? E vreo dereglare? Nu e normal deloc. Cred ca am ceva. Pareri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cat a răspuns:

Buna, Alysha!
Avand in vedere detaliile pe care le-ai mai oferit in raspunsurile de aici, cred ca cel mai bun sfat pe care ti-l pot acorda este sa vizitezi un psiholog. Medicul de familie nu trebuia sa expedieze rapid problema ta pentru ca este un semn clar ca lucrurile nu sunt in ordine pentru tine.
Avand in vedere ca urmeaza sa te casatoresti, mi se pare extrem de important sa inveti metode prin care sa te calmezi, sa-ti dai seama care sunt momentele in care explodezi si care este sursa reala a furiei tale. Nu cred ca ti-ai dori sa intri intr-o casnici carand pietre de moara dupa tine si punand relatia in dificultate.
Cata vreme tu iti doresti sa schimbi aceste aspecte la tine, un specialist te va indruma in directia potrivita si te va ajuta sa-ti gasesti echilibrul.
Mult succes si determinare!

13 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Draga alysha incearca sa privesti lucrurile in mod pozitiv.Intotdeauna problemele au solutii, chiar daca ele nu apar imediat. Poate ca nu va fi usor dar intotdeauna va fi posibil sa faci ceva.Gandeste numai-totul va fi bine.Atunci cand ai aceasta agitatie poti sa iei un calciu masticabil pentru ca te linisteste.

| Filip23 a răspuns:

Nu cred ca e ceva important, poate ai prea multa energie. Iti recomand un sport si, daca nu e impotriva crezului tau, sa citesti dimineata si seara rugaciunile incepatoare.

| SchiZz20CMrecords a răspuns:

E un tic
si eu am ticul cand ceva nu e pe placu meu sa tremur din picior si i enervez pe cei din guru meu
plus ca daca stau intr-un loc mai mult de 10 minute incep sa ma plictisesc ingrozitor si gasesc ceva de comentat la orice imi pica in calelaughing
nu e ceva grav atata timp cat te poti controla e ok
daca nu te poti controla atunci da.e ceva destul de rau si e bine sa consulti medicul de familie

| alysha a răspuns (pentru SchiZz20CMrecords):

Am fost la medicul de familie si mi-a zis ca n-am nimic. pur si simplu n-a vrut sa-mi dea atentie.

| SchiZz20CMrecords a răspuns (pentru alysha):

Incearca sa nu te ingrijorezi din cauza asta
fiecare avem un defect mult sau mai putin vizibil
la tine este un simplu tic care orice om il are doar ca poate il au mai ascuns
singuru tratament e sa incerci sa te controlezi singura nu ai nevoie de nici un medic
pur si simplu cand iti mai vine sa faci asa mai bine te ridici de pe scaun si te plimbi putin facand asta in mod consecutiv vei vedea ca te vei putea controla din ce in ce mai bine
totul tine de tine

| Mădă0611 a răspuns:

Psihologii spun ca lipsa afectiunii parintesti in copilarie e cauza.

| alysha a răspuns (pentru Mădă0611):

Parintii mei sint divortati. tatal meu e plecat in strainatate de cand ma stiu.vine acasa de 2/3 ori pe an.mama si-a gasit altul. in familie n-am avut altceva decat minciuni si certuri. poate ca ai dreptate...

| Mădă0611 a răspuns (pentru alysha):

Sorry sad, daca te-am intristat, n-a fost cu intentie. Partea buna e ca esti normala, ca de asta te temeai, ca n-ai fi. happy

| alysha a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu stiu cat de normala sint, ca de ma enervez fac urat de tot. incep sa imi tremure miinile si nu prea pot sa ma controlez. cine stie ce-oi mai fi avand...

| Zazu a răspuns (pentru alysha):

Mada are dreptate, dar psihologia nu este o regula matematica.Starile de anxietate dau asemenea"simptome",din cauza nelinstii incerci sa iti gasesti o stare "afectiva" care te consoleaza pe moment.
Sa iti spun ceva, care o sa ti se para ciudat, atunci cand esti nervoasa sa iti mangai singura obrajii si ai sa vezi ca te calmezi.
Nu esti nebuna, numai ca iti lipseste afectivitatea de care ai fost privata in copilarie, dar ma repet, nu este o regula.Atunci cand o sa cresti, si vei avea copii, sa iti aduci aminte de lucrurile astea.

| alysha a răspuns (pentru Zazu):

Tin sa mentionez ca nu mai sant copil.in curand ma casatoresc. unde sa mai creschappy...
o sa incerc asta cu obrajii, sper sa ajute.

| Mădă0611 a răspuns (pentru alysha):

Hei, toata lumea se enerveaza, toata lumea isi pierde calmul, gandeste-te ca pentru un moment de furie poti sa pierzi multe, sau tot, asa ca incearca sa te opresti din ce faci si respira adanc pana te linistesti, sau fa cum a zis Zazu, eventual pune-te la somn, cand te trezesti gandurile tale o sa fie puse in ordine, solutiile vin mai usor asa, plus ca unele lucruri nu merita sa te enervezi. Totul e trecator.
Noroc!winking

| alysha a răspuns:

Merci tuturor. cred totusi ca mai bine as consulta un specialist.am citit acum pe net ca ar putea fi si un simptom al unor afectiuni serioase, mi-e sa nu ajung la nebuni happy...